Mapa strony
Miasto dofinansuje 21 projektów artystycznych Drukuj
piątek, 22 maj 2020
Nowe książki, płyty, wystawy malarskie i fotograficzne, filmy oraz scenariusze teatralne powstaną dzięki wsparciu finansowemu Miasta. 21 lubelskich twórców, artystów i animatorów kultury otrzyma w 2020 roku Stypendium Prezydenta Miasta Lublin na łączną kwotę prawie 192 tys. zł.
Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie wybrzmiewa temat epidemii. Zbigniew Włodzimierz Fronczek planuje przygotować do druku tom szkiców historyczno-literackich „Lubelskie Apokalipsy” poświęcony epidemiom i temu, jak przez wieki zmieniały one świat, ludzi i Lublin. Wojciech Pestka poruszy tematykę w formie powieści-pamiętnika z kwarantanny. Bohaterem jego „Dziennika czasu odosobnienia” ma być pisarz mieszkający w Lublinie, który w izolacji zaczyna pisać i porządkować swe otoczenie, znajdując przy okazji maszynopis człowieka biorącego udział w delegacji do Katynia w 1943 r.  Z kolei Jakub Szwed planuje realizację interaktywnych, multidyscyplinarnych spotkań w formie livestreamu z lubelskimi twórcami i ich dziełami.


Czytaj całość...
"ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY" Drukuj
środa, 20 maj 2020
image_002.jpgDnia 20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony, jako światowy Dzień Pszczoły.
Pszczoły należą do nadrodziny owadów z rzędu błonkoskrzydłych.
Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia, ale również takich, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat, a ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona.
Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw i podnoszą wydajność upraw. Niektóre z gatunków roślin bez pracy pszczół nie mogły by owocować.
Pszczoły zapylają nie tylko rośliny użytkowe, ale również rośliny dzikie, tworzące różne ekosystemy lądowe.
Te zbiorowiska roślinne produkują tlen niezbędny do życia a także są odpowiedzialne za wiele innych usług ekosystemowych. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi.
fot. S. Skomra
Już teraz polecamy bardzo

Czytaj całość...
Park Ludowy - postęp prac Drukuj
środa, 20 maj 2020
image_002.jpgParku Ludowy zyskuje nowe oblicze a efekty prowadzonej rewitalizacji są już widoczne. Wyznaczone są już wszystkie naturalne tory rowerowe, gotowe są murki przy schodach głównych przy ul. Piłsudskiego, a także konstrukcja kładki przez Bystrzycę, która czeka na ostatnie zabezpieczenia przed korozją, montaż balustrad i drewnianego podestu.
Trwają intensywne prace przy wymianie gruntu i wykonywaniu stabilizacji pod alejki. Ma to związek z wprowadzoną zmianą technologii wzmocnienia alejek parkowych dla spełnienia parametrów nośności. Nad rzeką Bystrzycą powstaje przystań kajakowa, schody i zejście do wody. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa ogrodzenia wybiegu dla psów. W zakresie robót instalacyjnych - w 95 % gotowe są rurociągi wodociągowe oraz kanalizacja do przepompowni sanitarnej. Trwają prace przy modernizacji rowu melioracyjnego, montaż wyposażenia technologii i wyposażenia przepompowni deszczowej.
Czytaj całość...
26 Biuletyn Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Drukuj
wtorek, 19 maj 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Nowa siedziba UM Lublin przy ul. Spokojnej 2 Drukuj
piątek, 08 maj 2020
image_002.jpgSzanowni Państwo, 170 pracowników zajmie nowe pomieszczenia w biurowcu przy ul. Spokojnej 2. W nowej siedzibie urzędu działa już Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Obsługi Inwestorów oraz Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Do czerwca ze starego budynku przy ul. Leszczyńskiego 20 przeniosą się kolejne wydziały: Spraw Administracyjnych, Zdrowia i Profilaktyki oraz Biura Prawnego.

Jako pierwsi pracę w nowej lokalizacji tydzień temu rozpoczęli pracownicy Biura Obsługi Inwestorów oraz Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów (dotychczas przy ul. Wieniawskiej 14). Do nowej lokalizacji przeniósł się także Urząd Stanu Cywilnego, w którym aktualnie mieszkańcy mogą osobiście załatwić dwie sprawy – dokonać zgłoszenia urodzenia dziecka i sporządzić aktu zgonu. To jedyne czynności (oprócz odbioru dowodu osobistego), które urząd prowadzi w stanie epidemii w sposób bezpośredni.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 9 z 3011
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.