Niecodziennik nr 1(2007) w wersji elektronicznej
piątek, 16 listopad 2007
Witamy
środa, 14 listopad 2007
Piotr TokarczukSzanowni Państwo,
Czytelnicy nowego „Niecodziennika”,

z wielką radością zwracam się do Was za pośrednictwem tego pisma. Cieszy mnie bardzo fakt powrotu „Niecodziennika” na scenę wydawniczą. Jestem przekonany, że jest dla niego miejsce, że w czasie starania się przez Lublin o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” pełnił będzie wielce pozytywną rolę. Mam także przekonanie, iż Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego stać na wydawanie kulturotwórczego pisma na dobrym poziomie. Nieustannego przekonania o celowości wykonywanej pracy, sił i optymizmu życzę całemu Zespołowi Redakcyjnemu z Redaktorem Naczelnym Jerzym Jackiem Bojarskim na czele.
Czytaj całość...
Od redakcji
środa, 14 listopad 2007
Jerzy Jacek Bojarski (obraz namalował i fot Andrzej A.Widelski)Drodzy Czytelnicy!

Do Państwa rąk trafia pierwszy numer „Niecodziennika Bibliotecznego”, pisma Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, któremu towarzyszyć będzie płyta DVD z filmem Proboszcz Majdanka, w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, przeznaczona bezpłatnie tylko dla bibliotek szkolnych. Niespodzianką będzie mała wkładka w języku brajla, mówiąca o zbiorach fonicznych w bibliotece, szkole dla słabowidzących,  przy ul. Hirszfelda i Radio Lublin.
Jerzy Jacek Bojarski
(obraz namalował i fot Andrzej A.Widelski)

Czytaj całość...
Lublin 2016 - Europejską Stolicą Kultury Obywatelskiej
środa, 14 listopad 2007
Mija drugi miesiąc, odkąd razem z Prezydentami naszego miasta Adamem Wasilewskim i Włodzimierzem Wysockim zadaliśmy sobie pytanie: „Czy Lublin może być Europejską Stolicą Kultury?”. To pytanie ma wiele wymiarów i wiele możliwych odpowiedzi. Gdy spojrzymy na lubelskie dziedzictwo kulturowe, to, którego można dotknąć, czyli na zabytki, Stare Miasto, muzea i to, którego dotknąć nie można, a więc na historię, wielokulturowość, wszystko to, co spowodowało, że Lublin uzyskał tytuł Pomnika Historii, że został włączony jako jeden z nielicznych do umieszczenia Liście Dziedzictwa Europejskiego – to wszystko powoduje, że odpowiedź brzmi: tak, Lublin może być Europejską Stolicą Kultury. Ale to przecież nie wszystko...
Dariusz Jachimowicz
 Dariusz Jachimowicz

Czytaj całość...
Książka sezonu
poniedziałek, 24 wrzesień 2007
Adam Kulik
Adam Kulik
Książka Adama Kulika opowiada o miastach polskich, zdaniem autora najpiękniejszych, najbardziej interesujących, najbardziej wartościowych. Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy, ale szczególne – widać, że autor jest mocno osadzony w historii, lubi anegdotę (często przytacza interesujące wydarzenia, które zaistniały w tym czy innym mieście), swobodnie porusza się w materii architektonicznej. To książka napisana z pasją, można by powiedzieć nawet, że z miłością, przy tym kompetentnie – ARKADY innych książek nie wydają.
Można się spierać co do układu książki, wyboru tych, a nie innych zespołów staromiejskich, ale nie da się powiedzieć, że jest to rzecz drętwa, napisana naukowym, wypranym z emocji językiem, przeznaczona wyłącznie dla specjalistów. Przeciwnie - jest to pozycja dla wszystkich interesujących się rodzimą kulturą, historią i sztuką.
Czytaj całość...
Komisja Kultury w MBP
środa, 18 lipiec 2007
Komisja Kultury w MBP    Miejska Biblioteka  gościła w swych murach  Komisję Kultury i Ochrony Zabytków, z jej przewodniczącym Marcinem Nowakiem. Obecny byli wiceprezydenci: Włodzimierz Wysocki oraz Paweł Fijałkowski, a  towarzyszyli im urzędnicy miejscy: Mirosława Puton, z Wydziału Finansów, dyrektor Jerzy Kuś, z Wydziału Spraw Społecznych, Dariusz Jachimowicz. Z radnych obecni byli Henryka Strojnowska (wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej), Magdalena Gąsior (przewodniczącą Komisji Budżetowej), Elżbieta Dados, Kamil Zińczuk Mariusz Banach i Tomasz Karski.
Czytaj całość...
www.mbp.lublin.pl
środa, 18 lipiec 2007
Strona internetowa Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie    Takie zestawy znaków towarzyszą większości z nas na co dzień. Internet stał się częścią codzienności również dla naszej biblioteki. Pod powyższym adresem znajdą Państwo stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej – stronę wartą czytania. W tej elektronicznej księdze znaleźć można nie tylko podstawowe wiadomości o filiach MBP, ale także o, akcjach, konkursach czy innych przedsięwzięciach.
Czytaj całość...
Masz takich uczniów, na jakich zasługujesz
środa, 18 lipiec 2007
    Szkoła – temat wywołujący wiele emocji. Pozytywnych i negatywnych. Wspomnienia. Te wczorajsze i te wygrzebane z ciemnych zakamarków pamięci. My, sprzed wielu lat i oni dziś.
Lekcje, przed którymi bolał mnie brzuch. Lekcje, na których byłam wędrowcem, zdobywcą, odkrywcą…. Nie chciałam być nauczycielką. Tylko jedną nogą stałam na tym świecie, druga znajdowała się i znajduje wciąż różne inne ciekawe miejsca. Dziś, kiedy tyle lat pracy w tym zawodzie we mnie coraz trudniej identyfikować mi się ze środowiskiem. Dlaczego?
„Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w poszukiwaniu prawdy”. (Św. Augustyn). Nauczyciel  nie ma monopolu na jakąś prawdę. Prawda jest jedna. Żeby nie być posadzoną o subiektywizm, poniższą listę „grzechów głównych” przedstawiam  w oparciu o wypowiedzi uczniów.
Jolanta Sobkowicz
Jolanta Sobkowicz
Czytaj całość...
Radio Lublin Lublin S.A.
środa, 18 lipiec 2007
Baner Radia LublinRozgłośnia Regionalna nadająca na częstotliwościach:
Biała Podlaska 93,1 Mhz,
Ryki 103,1 Mhz,
Lublin 89,9 Mhz,
Kazimierz Dolny 99,6 Mhz,
Piaski 102,2 Mhz,
Tarnawatka 103,2 Mhz.
Telefony kontaktowe: 0 801-102-201 – całkowity koszt połączenia (niezależnie od czasu trwania) wynosi  1 zł i 22 gr,oraz  0 81-743-73-83,
kontakt mailowy: program radio.lublin.pl
Nasz adres:  Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2, 20-030 Lublin.

W naszej ramówce znajdziecie Państwo m.in.: programy: „Potrafisz” realizujemy we współpracy z „Fuga Mundi” - w każdy czwartek po 21.00, „Jesteśmy” - audycją poradnikową dla osób niepełnosprawnych  i „Szlachetne zdrowie” - poradnik (na zmianę z „Jesteśmy”), we wtorki po 22.00.
Zapraszamy także do wysłuchania reportaży: w poniedziałki po 24.00 i we wtorki po 21.00.
Nadajemy 24 godziny na dobę, a jesteśmy z Państwem już 55 lat. Szczegółowa ramówka na stronach internetowych:  www.radio.lublin.pl.
Czytaj całość...
Proboszcz Majdanka Emilian Kowcz
poniedziałek, 16 lipiec 2007
Emilian Kowcz urodził się 20 sierpnia 1884 roku na Huculszczyźnie. Studia filozoficzno-teologiczne zakończył w Rzymie. W 1912 roku zgłosił się do pracy misyjnej w Bośni. Po czterech latach  wraca do Galicji. W roku 1919 otrzymuje dekret na kapelana wojskowego. Z relacji świadków wiadomo,iż każdego dnia odwiedzał rannych w szpitalu wojskowym, załatwiał sprawy konfliktowe, podtrzymywał chorych na duchu. Pod koniec swojej kapelańskiej służby zachorował na tyfus.
    W roku 1922 został mianowany proboszczem w Przemyślanach, miasteczku liczącym około 5000 tysięcy mieszkańców, z czego 3000 stanowili Żydzi, a po  jednym tysiącu Ukraińcy i Polacy. Od samego początku zaangażował się w wszechstronną działalność społeczną; był inicjatorem szeregu przedsięwzięć o charakterze oświatowo-kulturalnym. Animował rozwój ruchu spółdzielczego. Dynamiczna działalność religijno-społeczna budziła obawy u przedstawicieli władz administracyjnych w Przemyślanach.
Bł. Emilian Kowcz

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 16
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.