Dwadzieścia lat później na Czubach Drukuj
piątek, 13 lipiec 2007
Proboszcz Ryszard Jurak
Ks. Ryszard Jurak

Jerzy Jacek Bojarski
Jerzy Jacek Bojarski
z księdzem proboszczem Ryszardem Jurakiem rozmawia Jerzy Jacek Bojarski

Księże  proboszczu w tym roku obchodzimy 20 rocznicę pobytu Jana Pawła II w  parafii Św. Rodziny. Dlaczego  właśnie Czuby?
    Pierwsza rzecz: dlaczego Czuby? Już wcześniej podczas I pielgrzymki marzyłem by być blisko organizacji przyjęcia Ojca Świętego w Lublinie. Miałem szczęście pracować w tym czasie w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny  w Puławach. Jako wikariusz zaangażowałem się w organizację wyjazdu pielgrzymów z dekanatu puławskiego. W tym celu zorganizowaliśmy wyjazd pielgrzymów do Warszawy specjalnie przygotowanym pociągiem. Dodatkowo  wraz z ks. Andrzejem Maciagiem stworzyliśmy grupę rowerową młodzieży puławskiej i kazimierskiej. Wielu pielgrzymów udało się własnymi środkami lokomocji. Dzięki temu nasz dekanat był licznie reprezentowany na tych warszawskich spotkaniach z Ojcem Świętym. Następnie miałem okazję brać jeszcze  w spotkaniach z Papieżem na Błoniach Krakowskich. Były i są to niezapomniane przeżycia związane z I pielgrzymką Ojca Świętego do ojczyzny.  Wtedy chłonęliśmy całym sercem i umysłem to wszystko co mówił do nas Ojciec Świety. W tym czasie uczyłem około tysiąc sto pięćdziesiąt młodzieży szkolnej. Młodzi bardzo żywo interesowali się osobą Jana Pawła II i jego nauczaniem. W 1982 roku zostałem skierowany do organizacji parafii i budowy zespołu sakralnego na Czubach. Rok 1983, II pielgrzymka Ojca Świętego do kraju i kolejne wyjazdy z parafianami na spotkanie z Papieżem. Uczestnicząc w tych w tych spotkaniach rodziła się we mnie myśl, że jeśli następnym razem Ojciec Święty będzie w Lublinie, dlaczego nie mógłby być na Czubach. Już wtedy marzenie o tym zagościło we mnie na stałe. Pamiętam z jakim zapałem opowiadałem o tym marzeniu w pociągu pielgrzymom, z którymi wracałem ze spotkania z Ojcem Świętym  w Częstochowie.

Czytaj całość...
W dniu śmierci Drukuj
piątek, 13 lipiec 2007
W dniu śmierci Jana Pawła II

Czytaj całość...
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.