Biblioteka relaksowa
czwartek, 05 luty 2015
image_012.jpgMinęło już dwa tygodnie od uroczystego otwarcia Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w osiedlu Botanik przy ulicy Relaksowej 25.  W tym okresie zapisało się 659 osób, placówkę odwiedziło 835 czytelników, którzy dokonali 1568 wypożyczeń. Lublin jest  jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie liczba bibliotek i czytelników stale wzrasta. Nowa Filia licząca 300 metrów kwadratowych  posiada 10 tysięcy książek drukowanych, 1500 audiobooków oraz kilkadziesiąt gier planszowych. Tutaj można przejrzeć około czterdziestu tytułów czasopism. Standardem są dostępne bezpłatne stanowiska do Internetu. Wystrój biblioteki to nowa estetyka, gdzie w  dobrze urządzonej przestrzeni jest czas i miejsce na odrobinę relaksu i ciszy.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Do biblioteki stadionowej przez trawnik?
piątek, 10 październik 2014
image_001.jpgCieszy fakt, że dzielnica „Za Cukrownią” pięknieje. Powstają nowe obiekty jak stadion miejski i ulice dojazdowe. Nasza Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krochmalnej dzięki tym inwestycjom została „odkryta”. Widać ją teraz bezpośrednio od strony ulicy. Niestety od nowej ulicy Cukrowniczej, wprawdzie jest przejście koło biblioteki, ale nie ma bezpośredniego dojścia do niej, bo zrobiono trawnik. Każdy nowy metr kwadratowy zieleni to dodatkowy tlen dla miasta. I słusznie, że się o tym pamięta budując i wytyczając ulice. Gorzej ze zdrowym rozsądkiem, gdyż do biblioteki nie ma dojścia, bo trawnik  jest „przeszkodą” na drodze by się do niej dostać?
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Jak oni to robią: w Filii bibliotecznej nr 29 MBP i we Francji?
poniedziałek, 01 wrzesień 2014
image_019.jpgFilia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w dzielnicy Czechów przy ulicy Kiepury zaskakuje nas nie tylko pracą „statutową” przynależną dla tego rodzaju placówek. Tutaj chcą czegoś więcej i inaczej. Tym razem za sprawą wystawy fotograficznej: Jak oni to robią?, gdzie mamy jednocześnie „entrée et ouvre“. Hol, czytaj przedsionek do wiedzy i mądrości bibliotecznej jest zaaranżowany subtelnie. Wysmakowane ujęcia fotograficzne. Możemy podziwiać współczesną architekturę Francji, bardzo zmysłową i wkomponowaną w krajobraz. Nowoczesność jest w harmonii z naturą. Nie brak zdjęć architektury sakralnej. Kto to wszystko podejrzał, i zatrzymał w kadrze, czy przypadkiem nie fotograf zawodowy z National Geografic? Pierwszy rzut oka i też tak myślałem! Trawestując słynne zdanie Pani Ministry: Sorry, ale taki mamy klimat myślenia…
Kto jest więc autorem tych zaskakujących zdjęć? Oczywiście, że mamy stereotypy myślenia na temat biblioteki i bibliotekarzy. To się wymyka z „klasyki” tzw. bibliotekoznawstwa.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
BIBLIOTEKI SYJAMSKIE NA CZECHOWIE MAJĄ SKONTRUM
poniedziałek, 18 sierpień 2014
image_001.jpg     „Syjamskie”  Filie biblioteczne nr 27 i 30  na Czechowie przy ulicy Braci Wieniawskich 5 są nieczynne dla Czytelników w miesiącu sierpniu. Wcale to nie oznacza, że  w tych placówkach nic się nie robi.  Wręcz przeciwnie, od 11 do 29 sierpnia, a wiec przez trzy tygodnie trwa mrówcza praca - skontrum czyli inwentaryzacja zbiorów.
Skontrum zbiorów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się raz na 5 lat. W  oparciu o istniejący inwentarz ustala się stan faktyczny zbiorów i ujawnienie braków. Wprawdzie jest to czynność żmudna, ale konieczna i pożyteczna.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Na rogu: Krochmalnej i Cukrowniczej usadowiona "Biblioteka stadionowa"
czwartek, 14 sierpień 2014
image_004.jpgLada moment Miejski Stadion, nie wiadomo czemu nazwany "Arena" (w każdym mieście tak nazywają) będzie otwarty. Część płotu przy ulicy Krochmalnej rozebrana na wysokości terenów po Cukrowni. Ulica Cukrownicza zbudowana od nowa.  I nagle ukazał się przechodniom od ulicy Krochmalnej gustowny budyneczek Filii Nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej zwanej obecnie „Biblioteką Stadionową”. Tylko patrzeć jak tłumy będą odwiedzać imprezy na miejskim stadionie, a wszystko pod bacznym okiem Biblioteki, która dostojnym wyglądem nęci i zaprasza do wejścia i zatopienia się w świecie książek. Jest także dostęp do Internetu. Gustowna czytelnia.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Filia nr 9 MBP na Bronowicach - po remoncie - piękna o wysublimowanej estetyce
środa, 13 sierpień 2014
image_001.jpgJak ktoś się pyta czy potrzebne są jeszcze biblioteki i książki papierowe w XXI wieku to odpowiadam krótko – tak! Miesiąc oczekiwali Czytelnicy fili nr 9 na ul. Krańcowej na zakończenie remontu swojej biblioteki. Warto jednak było. Dech zapiera w piersi. Estetyka wnętrza, wystrój, nowe meble, kolorystyka ścian, tapety i małe dodatki czynią bibliotekę miejscem przyjaznym. Ludzie spragnieni książek. Oczekiwali w kolejce jak za dobrych czasów za mięsem, tym razem za książką. Prawdziwe jest słowo, że nie samym chlebem żyje człowiek. Potrzeba nam słowa, kultury, nowej estetyki w miejscach przestrzeni publicznej.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Pełny relaks i Kultura w nowej placówce MBP  Relaksowa 25
poniedziałek, 21 lipiec 2014
image_001.jpgLubelskie media zapowiadały otwarcie wielu inwestycji miejskich  tzw. przecięcie wstęg wyborczych. Na tej liście nie zauważyłem  nowej BIBLIOTEKI czyli Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ulicy Relaksowej 25. Ten adres warto zapamiętać. Trzeba od razu podkreślić, że ta Biblioteka nie ma związku z Wojewódzką Biblioteką Publiczną tzw. "Łopatą" z ul. Narutowicza, której patron jest ten sam, stąd ciągłe pomyłki i przypisywanie zasług nie tej instytucji co trzeba!
To Miejska Biblioteka Publiczna ma już 39 filii bibliotecznych, a jej centrala: Dyrekcja, Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Komputeryzacji,  Księgowości, Administracji, Pracownia Plastyczna i Samodzielne Stanowiska d/ s Pracowniczych, wydawniczych, Promocji i Marketingu oraz FILIA NR 2  - znajduje się w Klasztorze Kultury na Peowiaków 12.
W tym samym obiekcie znajdują się Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" i Centrum Kultury.
rys. Benek Homziuk
fot. Jerzy Jacek Bojarski
 

Czytaj całość...
Biblioteka spod znaku graffiti to Filia nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
środa, 02 lipiec 2014
image_001.jpgPrawie najmniejsza z wszystkich filii w Lublinie, ma 68 metrów kwadratowych, o  powierzchni użytkowej, ale ozdobiona wyjątkowo, bo ma graffiti – o tematyce książkowej. Umieszczone na niej elementy wizualne zapraszają bardzo nietypowo, by wejść do środka i skorzystać z jej zasobów. Graffiti  biblioteczne - drzwi do biblioteki, to księga otwarta, która to zaproszenie jedynie wzmacnia.  Na ścianach tej placówki, niewątpliwie powstało dzieło sztuki.  O czym mowa?
    
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Tak jak "liście lecą z drzew...", tak w Lublinie często otwierają biblioteki
poniedziałek, 16 czerwiec 2014
image_027.jpgTak jak liście lecą z drzew…, tak w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie, od czasu nastania nowego dyrektora Piotra Tokarczuka (2006 ) otwieramy ciągle nowe filie biblioteczne.  Dzisiaj w Głusku otwarta została kolejna, bo już 39 Filia MBP.  Kierownikiem biblioteki została Anna Czyż, pracująca ostatnio w Filii nr 4 przy al. Kraśnickiej, która zaprezentowałaimage_002.jpg krótko swoją filię. 
Dyrektor Piotr Tokarczuk nie ukrywał zadowolenia z kolejnej otwartej placówki, która jest najbardziej wysuniętą w południowej części miasta… poza Zembrzycami. Na uroczystości otwarcia biblioteki przybyli m.in. prezydent miasta Lublina Krzysztof ŻUK, wiceprezydent Katarzyna  Mieczkowska-Czerniak, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin; Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Głusk Jerzy Wojciechowski i jego zastępca Zbigniew Wójtowicz. Prezydent podkreślił, że  Lublin jest ewenementem w skali kraju pod względem otwierania bibliotek i zapowiedział już otwarcie  kolejnej na Sławinie.
Poświęcenia nowej placówki dokonał ks.prałat Tadeusz Pajurek, zaś krzyż poświęcił ks.proboszcz Zbigniew Pietrzela. Sieć biblioteczna pokrywa kolejne obszary naszego miasta. Czytelnicy w tej dzielnicy będą mieli szybszy dostęp do książki i krótszą drogę do biblioteki.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Biblioteka "stadionowa" kulturalnym odźwiernym na obiekt sportowy
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_003.jpgDzisiaj w czwartek 12 czerwca startuje Mundial 2014. To z tej okazji wybrałem się na Miejski Stadion, by pokazać, że nie tylko w Brazylii buduje się nowe obiekty piłkarskie. Niestety mimo przychylności kierownictwa budowy „Budimex” musiałem mieć zgodę Inwestora – p. Szczepańskiej, by wejść i robić fotografie. Owszem dostałem pozwolenie na wejście na plac budowy, ale fotografować mogłem stadion tylko na zewnątrz. Ubrany w kamizelkę, kask i buty udałem się  z pracownikiem  budowy  w kierunku nowo budującego się jeszcze obiektu. Wściekły  nie byłem, wręcz przeciwnie…”baba z wozu , koniom lżej”.

Filia nr 5, obok nowo budowana droga dojazdowa i w tle Stadion Miejski J
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 30 z 73
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.