Biblioteka w Zemborzycach
środa, 11 kwiecień 2012
image_002.jpgFilia nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Zacznę  cytatem z „Republiki marzeń” po Schulzowsku: „Tam gdzie mapa kraju staje się już bardzo południowa, płowa od słońca, pociemniała i spalona od pogód lata, jak gruszka dojrzała – tam leży ona, jak kot w słońcu – ta wybrana kraina, ta prowincja osobliwa (…)”.
Biblioteka z Zemborzyc, to najdalej wysuniętą na południu, na  płowej mapie Lublina placówka kulturalna. Od niej rozpoczniemy prezentacje sieci placówek bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. To najbardziej „ekologiczna „ z wszystkich bibliotek w Lublinie, gdzie czas płynie powoli , a po trawniku chodzą dostojnie kury. Położona niedaleko Zalewu  Zemborzyckiego i w parafii pw. Św. Marcina, o której pierwsze wzmianki sięgają 1429 roku. Za biblioteką przebiegają tory kolejowe, gdzie w 1914 roku wybudowano przystanek kolejowy.
Historia biblioteki związana jest z 1957 rokiem, wtedy powstaje Gromadzka Biblioteka Publiczna w Zemborzycach, a zlokalizowano ją w prywatnym domu p. Lenkiewicza, a prowadzącą została Maria Rzymowska. Dwa lata później przeprowadzka do lokalu Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, zaś w marcu 1960 – przenosiny do Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Kościelnych, by po roku w październiku 1961 roku znowu wrócić do domu p. Lenkiewiczów.
Czytaj całość...
DLACZEGO "X JUBILEUSZ" MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. HIERONIMA ŁOPACIŃSKIEGO W LUBLINIE?
środa, 04 kwiecień 2012
image_002.jpgMiejska Biblioteka obchodzi w tym roku swój mały jubileusz dziesięciolecia jako samodzielna placówka. Jednakże jej rodowód sięga  1907 roku.  Jaka była geneza powstania miejskiej biblioteki  i kto się najbardziej do jej powstania przyczynił? Skąd tyle zmian i zawirowań wokół tej instytucji?
Dla  nas Czytelników był to zawsze „Łopata”: „miejski czy „wiejski” - czytaj wojewódzki!
Jeśli więc  nie wiadomo o co chodzi to… wiadomo, że  o …!


Hieronim Łopaciński to wspaniały nauczyciel gimnazjum, językoznawca, etnograf, członek Akademii Umiejętności w Krakowie, historyk miasta Lublina,  wielki zbieracz, szperacz, bibliofil, pasjonat i historyk kultury. Po swojej tragicznej śmierci - wpadł pod dorożkę - pozostawił po sobie wspaniałą bibliotekę składającą się z kilku tysięcy woluminów, w tym starych druków, inkunabułów, rękopisów, map i atlasów oraz wielu rycin, grafik, sztychów, numizmatów.  
Rodzony brat Hieronima - Rupert  Jan - dyrektor cukrowni lubelskich był inicjatorem powołania  najpierw Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego 25 marca 1907 roku (użył wybiegu i założył Towarzystwo - pamiętajmy, że w Królestwie Kongresowym nie istniały biblioteki publiczne), by następnie dwa  miesiące później 26 maja 1907 roku  powołać Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Przekazany przez niego zbiór dokumentów historycznych i księgozbiór brata Hieronima stały się fundamentem Biblioteki Miejskiej Lublina. Prawdopodobnie też z jego inicjatywy w pierwszych latach działalności Towarzystwa większość funduszy pochodziła z darowizn tychże cukrowni. Bibliotekę do użytku publicznego oddano 26 kwietnia 1908 roku. Mieściła się ona  w podominikańskiej części klasztoru na Starym Mieście, wydzierżawionym  przez Trybunał Koronny.

Czytaj całość...
"Lofty biblioteczne za Cukrownią" !
piątek, 24 luty 2012
image_001.jpgWprawdzie od dwóch lat nie ma już cukrowni w Lublinie, to jednak zwyczajowa nazwa przemysłowej dzielnicy „za Cukrownią” pozostała. Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie im. Hieronima Łopacińskiego opuściła pomieszczenia budynku parafii św. Teresy i przeniosła się do nowej siedziby na Krochmalną 13, do piętrowego budynku z czerwonej cegły. Przeprowadzka da impuls do nowej jakości myślenia o własnym mieście i jego historii. To nie tylko 960 metrów dalej w kierunku dworca PKP, ale to także nowe "obsiedliny" na terenie byłej „Cukrowni”. Kierownikiem filii jest Anna Woroniak, która na bazie wspomnień oraz odkrytych dokumentów w lubelskim archiwum zorganizowała dwa lata temu wystawę pt.: "Na obcą przemoc skazani, na los tułaczy i niewolę" przedstawiającą jak funkcjonowały hitlerowskie obozy przejściowe w latach 1940-1944 na ulicy Krochmalnej.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 73 z 73
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.