Józef Wilkoń i jego zwierzęta w galerii na Czechowie Drukuj
środa, 03 marzec 2010
Wilkoń - Zdjęcie 002W  Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Braci Wieniawskich 5,odbędzie się 15 marca 2010, o godz. 13.00 wernisaż pt.: „Józef Wilkoń i jego zwierzęta” Wystawie towarzyszyć będzie promocja książki Rudyarda Kiplinga,  „Księga dżungli”, Poznań 2010 (Media Rodzina) do której ilustracje wykonał znany,  ceniony i wielokrotnie nagradzany Józef Wilkoń, tłumaczył: Andrzej Polkowski. Publikację będzie można zakupić w promocyjnej cenie wydawnictwa i uzyskać autograf ilustratora. Ekspozycję w Galerii 31 będzie można oglądać od 15 – 29 marca w godzinach pracy Filii nr 30 MBP.

Już po raz kolejny biblioteka miejska  w Galeri 31 gości znanego i uznanego na całym świecie ilustratora  Józefa Wilkonia. W tym wyjątkowym roku, z racji 80-tych urodzin autor otrzymał od Prezydenta RP za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wilkoń - Zdjęcie 001Józef Wilkoń – absolwent Wydziału Malarstwa na ASP (1955) i Historii Sztuki  UJ (1954) w  Krakowie  zajmuje się malarstwem, rzeźbą, scenografią, projektowaniem gobelinów, a przede wszystkim ilustracją książkową. Opracował graficznie i zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych wydawanych w kraju, i przeszło 65 książek za granicą. Publikacje z jego pracami przetłumaczono na ponad 20 języków. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych; zasiada w gremiach jurorskich. Miał wiele wystawy autorskich i zbiorowych, w kraju  i za granicą. Przed laty gość honorowy 50. Targów Książki Dziecięcej w Bolonii, największej tego rodzaju imprezy na świecie.
Laureat wielu prestiżowych, krajowych i zagranicznych nagród artystycznych m.in. w Lipsku, Buenos Aires, Dusseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil, Barcelonie.
Ostatnio tworzy "przestrzenne ilustracje", jego zwierzyniec powstaje z drewnianych bali i blachy.
W materiałach nadesłanych przez poznańskie wydawnictwo Media Rodzina o Księdze dżungli czytamy : „to znany na całym świecie zbiór opowieści autorstwa Rudyarda  Kiplinga o indyjskiej dżungli, folklorze i obyczajach końca XIX wieku. Księga składa się z czterech opowieści. Autor, Rudyard Kipling, urodził się w Indiach i dzięki znakomitemu zmysłowi obserwacji stworzył Księgę, która na stałe zagościła w świadomości czytelników, służąc jako podstawa do ekranizacji czy animacji”.
Wydawca podaje, że sam pomysł na nowe tłumaczenie Księgi dżungli (z ilustracjami polskiego twórcy) zrodził się raptem w 2007 roku. Dopiero po słynnej wystawie „Arki Wilkonia” w Zachęcie, stało się jasne, że będzie autorem tego przedsięwzięcia. Wilkoń stworzył ponad setkę ilustracji do czteroczęściowej Księgi, które stały się ważnym elementem wydania. Ponoć Japończycy zafascynowani twórczością Wilkonia, zamierzają wznieść muzeum przeznaczone na stałą ekspozycję bajecznych i pełnych uroku dzieł polskiego malarza. Trzeba  podkreślić, że obrazy do Księgi dżungli zajmują wyjątkowe miejsce w twórczości Ilustratora będącego pod urokiem świata zwierząt.
Media Rodzina znane są czytelnikom dzięki wydawaniu  na nowo klasyki dla dzieci  tłumaczonej i zilustrowanej przez najlepszych polskich i zagranicznych ilustratorów m.in. : Dickensa Opowieść wigilijną, Andersena Córkę króla moczarów oraz Baśnie (il. F. Jeppesen), Baśnie braci Grimm (il. A. Born), a także serię „Mistrzowie Klasyki Dziecięcej” obejmujące pojedyncze utwory z ilustracjami najlepszych polskich ilustratorów (Pawła Pawlaka, Elżbiety Wasiuczyńskiej, Ewy Kozyry-Pawlak, Aleksandry Kucharskiej﷓Cybuch, Agnieszki Żelewskiej i – wkrótce – lubelskiego ilustratora Piotra Fąfrowicza). Poznaniacy wydają publikacje dla dzieci i młodzieży, oraz poradniki dla rodziców i wychowawców. Pośród oferty wydawniczej najbardziej znanymi są cykl Opowieści z Narnii czy seria Harry Potter. Do popularnych  tytułów dla najmłodszych należą opowiadania o Panu Kuleczce, Pettsonie i Findusie, Charliem i Loli. Ponadto w katalogach wydawnictwa króluje klasyka: baśnie Andersena, braci Grimm, chińskie i afrykańskie czy też zbiór bajek słowiańskich pt. Śpiewająca lipka. Idąc z duchem czasów w ofercie wydawnictwa są audiobooki, czyli książki do słuchania.
W dniu wernisażu - 15 marca - odbędą się też warsztaty zamknięte z udziałem Józefa Wilkonia: o godz. 11.00 – dla dzieci, zaś o godz. 15.00 – dla studentów

Opracował: Jerzy Jacek Bojarski
Wilkoń - Zdjęcie 003
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.