Przedszkolaki podróżują po Europie Drukuj
piątek, 23 marzec 2012
image_006.jpgBiblioteka to nie tylko miejsce gdzie się wypożycza i czyta słowo drukowane, obecnie można wypożyczać też filmy i audiobooki. To  miejsce, gdzie uruchamia się fantazję i pobudza wyobraźnie, gdzie bawiąc się można wiele nauczyć. Dzisiaj dzieci z pobliskiego przedszkola  z panią Magdaleną Opalką, bibliotekarką Oddziału Dziecięcego w Filii nr 28 przy ulicy Nadbystrzyckiej 85 odbyły podróż po Europie..... Ten debiut okazał się udany z pazurem pedagogicznym. Szybko, bezpiecznie, różnymi środkami lokomocji począwszy od promu, samolotu, samochodu, pociągu, ale przy tym bawiąc się wyśmienicie obwiozła dzieciaki po połowie  kontynentu zaledwie w ciągu godziny lekcyjnej. Dzieci poznały sześć krajów image_003.jpgEuropy ich specyfikę, smaki, architekturę charakterystyczną czy bohaterów książek: „Pinokio”, „Mała Syrenka”, „Kubuś Puchatek”, „Krecik”, „Czerwony Kapturek” czy „Muminki”. Wieszały mapy tych krajów i flagi na tablicach. Ta zabawa to niezwykła lekcja geografii, poniekąd historii literatury dziecięcej. Dla tego pokolenia to już nie pierwszyzna, że dzieci już z autopsji znały co niektóre regiony Europy. Potem układały  puzzle, śpiewały, w trakcie lekcji naśladowały wiosłowanie, lot samolotu, pociągu czy jazdę samochodem.


image_001.jpgI niech ktoś mi powie, że w bibliotece jest nudno i „nic się nie dzieje”? Ta lekcja pokazała, że można na rożne sposoby uczyć zamiłowania do czytelnictwa i nauki, zabawą i śmiechem, gimnastyką i śpiewem adekwatnie do potrzeb i rozwoju dzieci. „Czym skorupka za młodu nasiąknie”  lub „czego Jaś nie nauczy się w przedszkolu to i Jan nie będzie wiedział”.
Zapraszamy dzieci do częstego odwiedzania bibliotek i czytania.(jjb)


image_002.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_007.jpg
Magdalena Opalka podczas zajęć z dziećmi
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.