PROJEKT SZPILKI - Z Drohobycza, przez Kraków i Warszawę do Lublina Drukuj
wtorek, 16 październik 2012
image_001.jpg
Projekt Szpilki Anny Kaszuba-Dębskiej po swoim debiucie na V Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie ma swoje kolejne odsłony zarówno w realu, przestrzeni miejskiej oraz w rzeczywistości wirtualnej. Projekt jest gościem na literackim Festiwalu Conrada w Krakowie, ul. Powiśle 11 w dniach 22-28 października 2012, gdzie buty/obiekty i ich historie można oglądać realnie. Z kolei od 16 do 31 X 2012 Projekt Szpilki wchodzi w przestrzeń miejską eksponując pierwotne buty, buty/obiekty i kody QR na kilkudziesięciu bilbordach i citilightach w Krakowie i Warszawie.

image_003.jpgNa 16 Targach Książki w Krakowie w dniach 24-25 X 2012 będzie można z kolei zobaczyć wystawę fotografii projektu oraz uczestniczyć w akcji "Zbiórka literackich butów", która odbywać się będzie na autorskim stoisku Anny Kaszuba-Dębskiej Cafe Szafe, gdzie autorka w zamian za parę literackich butów z ciekawą historią serwuje pyszna kawę. Kto jednak nie może odwiedzić tych miejsc ma szanse poznać projekt na stronie www.projektszpilki.pl i zabawić się butami w odkodowując damskie tożsamości na www.projektszpilki.pl/buty.php  Życzymy miłej zabawy.
PS.
a w listopadzie możemy się spodziewać KRAKOWSKIEJ ARTYSTKI na Bruno4ever w LUBLINIE!!! gdzie to niespodzianka?
A w planach są prezentacje w USA i Kanadzie. Artystka zebrała kolekcję damskich butów (od nieprzypadkowych kobiet), które oznakowała kolorami i kodami, tworząc z nich nowy rodzaj obiektów artystycznych i konfrontując je z wizerunkami kobiet „z życiorysu” Schulza. Walory kolorystyczne i przestrzenne „Szpilek” są doprawdy zaskakujące. Po raz pierwszy eksponowano „Szpilki” w całej okazałości na dywanie – trawniku przed tzw. Willą Bianki w Drohobyczu...

image_004.jpgAnna Kaszuba-Dębska
ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Leszka Misiaka oraz na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci.
Została stypendystką min. Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jana Szancenbacha (Stypendium dla młodego kolorysty w Paryżu), prof. Janiny Kraupe-Świderskiej (Dla kobiety malarki w Paryżu). Otrzymała wiele nagród i wyróżnień min. Firmy Talens oraz IBBY za działalność wydawniczo-czytelniczą. Zilustrowała i zaprojektowała około dwustu książek dla dzieci i dorosłych. Jest Autorką autorskich filmów animowanych zrealizowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
W 2011 ukończyła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje nad doktoratem w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod opieką prof. Macieja Buszewicza.
Wraz z mężem pisarzem Łukaszem Dębskim od 10 lat prowadzi artystyczno-literacką działalność we własnej kawiarni Cafe Szafe w Krakowie.

(opracowal jjb)
fot Jerzy Jacek Bojarski
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.