Międzynarodowy Festiwal "Spotkania z opowiadaczami świata" Drukuj
środa, 28 listopad 2012
logo_tnn.gifOśrodek "Brama Grodzka – Teatr NN” organizuje w Lublinie Międzynarodowy Festiwal "Spotkania z opowiadaczami świata". Festiwal pomyślany jest jako cykl corocznych prezentacji żywej tradycji opowiadaczy z różnych stron Europy i Świata. Tegoroczne wydarzenie, które odbywać się będzie w dniach 28–30 listopada prezentować będzie współczesnych opowiadaczy z Włoch, Francji i Polski, wśród nich mistrza Mimmo Cuticchio. Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest mieszkająca we Włoszech wybitna polska aktorka Ewa Benesz, ma poza aspektem artystycznym również cel edukacyjny – popularyzację sztuki opowiadania historii. W kolejnych edycjach prezentować będziemy kolejne kulturowe obszary.
Program
28 listopada 2012 godz. 19.00
MIMMO CUTICCHIO ze spektaklem opartym na motywach „PIEŚNI O ROLANDZIE” (Sycylia, Włochy).

Spektakl w tradycji „cunto”, to znaczy w narracji rytmicznie intonowanej, uznanej przez UNESCO za dziedzictwo przekazu słownego ludzkości. Tytuł oryginalny spektaklu: LA MORTE DI ORLANDO.

Mimmo Cuticchio urodził się w 1948 roku w mieście Gela, gdzie zatrzymał się na pewien czas jego ojciec Giacomo Cuticchio, artysta i dyrektor wędrownego teatru lalek. Od dzieciństwa żył w fantastycznym świecie sztuki, z ojcem – pierwszym nauczycielem sztuki aktorskiej. Od 1970 roku jego mistrzem stał się Peppino Celano, lalkarz i wykonawca „cunto”. Po jego śmierci w 1973 roku zakłada własny teatr. W 1977 roku zakłada Stowarzyszenie Synowie Sztuki Cuticchio, gdzie realizuje swoje prace. W dziesiątą rocznicę śmierci mistrza Celano, w 1983 roku wykonuje swoje pierwsze publiczne "cunto" w spektaklu „Miecz Celan" (gra go do dzisiaj). Punktem zwrotnym na jego artystycznej drodze staje się praca nad wskrzeszeniem teatru lalek. W 1997 roku zakłada w Palermo pierwszą szkołę dla aktorów lalek (kukieł) i kuntystów, gdzie prowadzi pracownię sztuki opowiadania i sztuki teatru kukieł. Jednocześnie zajmuje się teatrem muzycznym, gdzie umiejętnie łączy sztukę kukieł, aktorów i muzyków. Bierze udział w wielu wybitnych spektaklach. Współpracuje także z kinem (w filmach reżyserow takich jak Coppola, Tornatore, Turturro), gra w sztukach współczesnych (Mimmo Paladino) i z muzyką pop (Lucio Dalla, Loreena McKennitt). Działa nieprzerwanie w Stowarzyszeniu Synowie Sztuki Cuticchio. W 2001 roku sycylijska Sztuka Lalek Mimmo Cuticchio została włączona przez UNESCO do "dziedzictwa przekazu słownego i niematerialnego ludzkości", jako jedna z 19 tradycji świata.


29 listopada 2012 godz. 17.30
WITOLD DĄBROWSKI i towarzyszący mu muzycy ze spektaklem „OPOWIEŚCI Z BRAMY” (w języku polskim). Na spektakl składają się m.in. adaptacje opowiadań I.B. Singera.


Witold Dąbrowski – aktor-amator, związany z teatrem alternatywnym lat 80. Od 1990 roku w Teatrze NN, jako muzyk i aktor w przedstawieniach. Od 1998 roku zastępca dyrektora Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN". Na co dzień animator kultury, organizator spotkań, wystaw, konferencji, festiwali. Opowiadacz. Od 2000 roku współautor (razem z Tomaszem Pietrasiewiczem) cyklu opowieści czerpiących z folkloru żydowskiego z literatury I.B. Singera (adaptacje opowiadań). Początkowo powstał tryptyk chasydzki, gdzie opowiadaczowi na scenie towarzyszą muzycy. Z czasem do Singerowskich opowieści dołączane są śpiewane w jidysz piosenki oraz podania i legendy, a także pojedyncze relacje z kolekcji historii mówionych zbieranych w Ośrodku. Tak skonstruowana forma otrzymuje nazwę "Opowieści z Bramy". W 2010 roku Pietrasiewicz adaptuje na "scenę opowieści" najsłynniejszą książkę Singera "Sztukmistrz z Lublina", z którą Dąbrowski jeździ po Polsce, a raz w miesiącu opowiada w restauracji "Hades – Szeroka". I "Tryptyk chasydzki" i "Opowieści z Bramy" i "Sztukmistrz z Lublina" opowiadane są stale (kilkadziesiąt spektakli w roku) w Lublinie, w Polsce i za granicą; na scenach teatralnych, w domach kultury i szkołach, a także w prywatnych mieszkaniach.

29 listopada 2012 godz. 19.00
ELENA GUERRINI ze spektaklem „BUNTOWNICZE ZIARNA” , (w języku włoskim) którego jest autorką. Tytuł oryginalny „ORTI INSORTI”.


Elena Guerrini, ur. w 1970 roku w Grosseto. Pisarka, reżyserka i aktorka. Studia na Wydziale Nauk o sztuce, muzyce i teatrze na Uniwersytecie w Bolonii. Przez 4 lata studiuje rownież kurs dramatopisarski w Centrum Muzyki i Spektaklu. Pracę aktorki rozpoczyna w 1994 roku w Teatrze Valdoca. Od 1996 do 2006 roku współtworzy Zespół Compania Teatrale Pippo Delbono. Równolegle poszukuje własnej formy teatru. W 2002 roku tworzy spektakl Erotyczna kuchnia, rodzaj teatru uczestnictwa. W 2007 roku rozpoczyna współpracę z Armunia Festival Costa degli Etruschi, który proponuje Elenie swoją siedzibę w Castello Pasquini i współudział w realizacji spektaklu "Buntownicze Ziarna" ("Orti Insorti"). Premiera odbyła się w 2008 roku. Tekst zostaje opublikowany rok później w wydawnictwie Stampa Alternativa. Gra w wielu filmach i krótkich metrażach autorów włoskich oraz m.in. w filmie dokumentalnym "Ecce Homo", prezentowanym na Festiwalu w Cannes. Od 2007 roku jest autorką i dyrektorką Festiwalu A veglia (Nie śpimy), który odbywa się w Toskanii. Spektakle i koncerty zaproszonych artystów odbywają się w domach mieszkańców, a przychodzący na nie widzowie przynoszą podarunki w zamian za kupno biletu. Zakłada Stowarzyszenie Stworzeń Kreatywnych. W ubiegłym roku prestiżowe wydawnictwo Garzanti publikuje jej książkę Bella Tutta!

30 listopada 2012 godz.17.30
MARIE OMS ze spektaklem według „GILGAMESZA” (w języku francuskim)

Marie Oms, ur. w 1979 roku w Vénissieux. Pracę nad epopeją Gilgamesz rozpoczyna w 2003 roku w trakcie studiów na Fakultecie Sztuki i Teatru Uniwersytetu w Nicei. W 2004 jest aktorką w eksperymentalnym Centrum Poszukiwań Teatralnych (CIRT) w Mediolanie, pod kierunkiem Mario Ruggieri. Przerywa pracę aktorki, by kontynuować studia podyplomowe – Wiedza o Starożytnym Bliskim Wschodzie na Wydziale Historii Uniwersytetu w Lille. Pogłębia znajomość cywilizacji narodów Mezopotamii, gdzie zrodziła się epopeja Gilgamesz. Zaczyna współpracę z Ewą Benesz w projekcie „Genesis”, którego tematem są najstarsze mity kosmogoniczne. Marie Oms zajmuje się mitami i kulturą starożytnej Mezopotamii. W 2006 roku współtworzy Zespół Teatralny Francusko – Syryjski. Studiuje tańce rytualne i tańce kultur nomadów. W 2010 roku bierze po raz pierwszy udział w Festiwalu Narracji we Francji.

30 listopada 2012 godz.19.00
EWA BENESZ ze spektaklem na motywach „PANA TADEUSZA” Adama Mickiewicza (w języku polskim).


Ewa Benesz, mgr filologii polskiej, aktorka dramatu. Pracuje w Teatrze Byrskich, w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego, w Teatrze im. Idy Kamińskiej w Warszawie. Jest wolnym słuchaczem na wydziale reżyserii warszawskiej PWST. W 1970 roku współtworzy Puławskie Studio Teatralne z kolegami z warszawskiej Szkoły Teatralnej. Od 1973 roku mówi „Psalmy Przyszłości Narodu Polskiego”, we wszystkich głównych miastach w kraju. Bierze udział w Uniwersytecie Teatru Narodów w 1975 roku we Wrocławiu. W latach 1976–1980 wędruje po kraju z "Panem Tadeuszem" Mickiewicza. Równolegle gra gościnnie w "Peer Gyncie", w reżyserii Z. Cynkutisa we Wrocławiu. Realizuje całodniowy spektakl w plenerze miejskim wg "Elegii Duinejskich" Rilkego – w 4 fragmentach i 4 porach dnia. Od 1981 roku znów w Teatrze Laboratorium. Od 1983 roku żyje i pracuje poza granicami kraju. Od 1982 do 1996 współpracuje z Reną Mirecką. Od 1993 współorganizuje International Centre of Work we Włoszech, na Sardynii. Od 1997 prowadzi doświadczenia parateatralne. Od 2000 roku prowadzi praktyczne teatralne studia śródziemnomorskich mitów kosmogonicznych z międzynarodową grupą aktorów (w tym biblijne "Genesis"). Jest gościnnym docentem na uniwersytetach włoskich Suor Orsola Benincasa w Neapolu, Nauk w Katanii i Ca` Foscari w Wenecji.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", ul. Grodzka 21, Sala Czarna

 
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.