Po raz pierwszy papież FRANCISZEK Drukuj
środa, 13 marzec 2013
image_001.jpgJuż w  drugi dzień konklawe, w środę po godz. 19 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie pojawił się biały dym, który obwieścił  wybór papieża. Stało się to po piątym głosowaniu podczas trzeciej sesji. Przed bazyliką watykańską wiwatowały tłumy wiernych w oczekiwaniu na słowa "Habemus papam", które wygłosił kardynał Jean Louis-Tauran z Francji, przedstawiając nowego papieża  Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Przyjął on imię FRANCISZKA – zapewne w nawiązaniu do św. Franciszka z Asyżu i Franciszka Xawerego. Dotychczas był metropolitą-arcybiskupem image_005.jpgBuenos Aires i prymasem Argentyny.
Na balkonie bazyliki pokazał się w białej sutannie. Pierwsze słowa jakie skierował Ojciec Święty do wiernych to: „Bracia i siostry - dobry wieczór”. Pomodlił się za emerytowanego papieża Benedykta XVI modlitwą „Ojcze Nasz” i „Zdrowaś Mario”. Prosił byśmy nawzajem wspierali się  modlitwę.Schylił głowę i pokornie poprosił o  błogosławieństwo i modlitwę. Rozpoczynamy wspólną drogę braterstwa i miłości - mówił. To będzie zapewne pontyfikat pokornej służby i miłości franciszkańskiej. Stułę kapłańską przywdział dopiero do błogosławieństwa. Duch Święty pozwolił wybrać papieża na trudny czas dla kościoła, jak za czasów św. Franciszka, który odbudował go duchowo.

Ojciec Święty jest pierwszym jezuitą na Stolicy Piotrowej. Na pożegnanie z balkonu życzył wszystkim dobrego wypoczynku. Dzwonił do papieża seniora Benedykta XVI. Najbliższy  "Anioł Pański" w niedzielę. Msza pontyfikalna odbędzie się 19 marca (wtorek) w dniu św. Józefa.
Jerzy Jacek Bojarski
fotografie JJB zrobione z TVP 1

image_004.jpg
image_003.jpgimage_006.jpg
image_005.jpg
image_002.jpgimage_010.jpgimage_007.jpgimage_011.jpgimage_008.jpg
image_014.jpgimage_009.jpgimage_015.jpg
image_016.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.