Joanna Kulmowa laureatką Warszawskiej Nagrody Literackiej za rok 2012 Drukuj
środa, 24 kwiecień 2013
kulmowa.jpgJoanna Kulmowa została laureatką Warszawskiej Nagrody Literackiej za rok 2012 w głównej kategorii nazwanej „warszawski twórca”. „W literaturze powinno się ukuć termin multipoetyka, aby ogarnąć mnogość uprawianych przez nią gatunków” – uzasadniał werdykt jury prof. Grzegorz Leszczyński, który stwierdził również, że laureatkę cechuje „tajemna poetyka, którą pozwalam sobie nazwać kulmizmem”.

Warto przypomnieć, że Joanna Kulmowa, pochodząca z Tomaszowa Mazowieckiego znana i uznana poetka i pisarka, została honorową obywatelką Tomaszowa Mazowieckiego. Niedawno obchodziła swoje 85 urodziny.

Autorka powieści, wierszy, utworów scenicznych, librett operowych i słuchowisk radiowych, jako poetka debiutowała w latach 50. Wydała kilka tomików wierszy dla dorosłych (m. in. "Fatum na zakręcie", "Boże umieranie") i dzieci (m.in. "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Niebo nad miastem", "Zagubione światełko"). W 1965 r. opublikowała – skierowaną do dzieci, ale chętnie czytaną też przez dorosłych - metaforyczną powieść "Wio, Leokadio", uznaną przez UNESCO za jeden z najlepszych na świecie utworów dla dzieci, zaliczoną do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. Ponadto napisała książki około biograficzne: „Topografii myślenia”i ”Ciułanie siebie” .

Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013 przyznano w pięciu kategoriach: „warszawski twórca”, proza, poezja, książka dla dzieci oraz edycja warszawska. Nagroda w głównej kategorii „warszawski twórca” wynosząca 100 tys. zł. to najwyższa w Polsce nagroda w dziedzinie literatury fundowana przez samorząd.
Nagrodę w kategorii „poezja” otrzymał Krzysztof Karasek za tomik „Dziennik Rozbitka” (Instytut Mikołowski), poruszający tematykę „kruchości istnienia oraz tajemnicy życia i przemijania”. Nominowani w tej kategorii byli ponadto Beata Patrycja Klary za „Deklaracje” (Towarzystwo Przyjaciół Sopotu) oraz Jacek Podsiadło za tom „Pod światło” (Bez Napiwku).
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.