PROMOCJA autorskiej książki albumu malarza PIOTRA ŁUCJANA Drukuj
poniedziałek, 16 czerwiec 2014
image_001.jpg„Bruno4ever 2014. Dni Brunona Schulza” ZAPRASZAJĄ NA PIERWSZĄ POLSKĄ PROMOCJĘ autorskiej książki albumu malarza PIOTRA ŁUCJANA „Moja druga wiosna czyli spóźnione studia filologiczne u profesora Brunona Schulza zilustrowane i uszeregowane alfabetycznie” w dniu 18 czerwca (środa) o godz. 19 do Hades Szeroka przy ulicy Grodzkiej 21 w Lublinie.
Spotkanie z Piotrem Łucjanem rozpocznie relacja z VI Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (26-30 maja 2014) i z pierwszej światowej promocji książki albumu Piotra Łucjana w Drohobyczu. W Drohobyczu uczestnikami tej promocji byli m.in. najwybitniejsi poeci ukraińscy, slawiści oraz najważniejsi polscy schulzolodzy. Książka album Piotra Łucjana będzie do nabycia (z autografem autora) na miejscu.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

BRUNO4EVER 2014 to wydarzenia uhonorowane tytułem LUBLIN MIASTO INSPIRACJI.

image_002.jpgPIOTR ŁUCJAN (1960, Lublin), malarz, absolwent ASP w Krakowie, uczeń Jerzego Nowosielskiego, specjalnie na festiwalową wystawę w Drohobyczu w 2008 roku namalował cykl „Xięga bałwochwalcza” (biała tempera na czarnym papierze 70x50) według grafik Schulza. Na Czwarty Festiwal w 2010 roku przygotował wystawę malarstwa inspirowaną spotkaniami – pobytami w Drohobyczu. Cały czas pracuje białą temperą na czarnej kartce, tworzy własne wizje – skojarzenia z „Traktatem o manekinach” czy z „Wiosną” Schulza. Jak mówi, jego obrazy „są elementem spektaklu. A aktorzy – no cóż, nie wszyscy tak do końca żyją, nie wszyscy z tego miejsca, nie wszyscy z tego czasu”.
Efektem ponad trzech lat studiów nad tekstami Brunona Schulza i ich kontekstami kulturowymi (oraz konotacjami osobistymi) jest obszerna, wyjątkowa w schulzologii publikacja łącząca cechy autorskiego słownika i albumu „Moja druga wiosna czyli spóźnione studia filologiczne u profesora Brunona Schulza zilustrowane i uszeregowane alfabetycznie”. Zawiera refleksje autora na temat postaci, przedmiotów, zjawisk i symboli pojawiających się w prozie Schulza, dopełnione dziesiątkami rysunków autora. Teksty Piotra Łucjana nie należą do kanonu oczywistych interpretacji dzieła Schulza i jego życia, przeciwnie, nasycone są osobistą energią i wizjami ich autora. Dzieło doprawdy wyjątkowe, świadectwo pasji, wyraz jedynego w swoim rodzaju dialogu twórczego.
        
BRUNO4EVER 2014. DNI BRUNONA SCHULZA to organizowane przez Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza międzynarodowe spotkania artystów, naukowców i pasjonatów, w programie których znajdą się wystawy, spektakle, dyskusje, promocje książek, koncerty. Poświęcone są życiu i twórczości pisarza i artysty Brunona Schulza (1892-1942) oraz służą prezentacji różnorodnych inspiracji schulzowskich w kulturze i sztuce. Odbywają się od 2007 roku, zawsze we współpracy ze środowiskiem ukraińskich schulzologów z Drohobycza (Ukraina), miasta rodzinnego Schulza, przybliżają również wydarzenia organizowanego tam od ponad dwunastu lat najważniejszego na świecie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza.
Część kwietniowo-lipcową nawiązuje do urodzin pisarza, część listopadowa upamiętnia rocznicę jego śmierci. W  listopadzie uczestnicy mają możliwość wyjazdu do Drohobycza, gdzie wezmą udział w spotkaniu ekumenicznym w miejscu śmierci autora "Sklepów cynamonowych" oraz w programie artystycznym "Druga Jesień" przygotowanym przez stronę ukraińską (koncerty, wystawy, spektakle). Daty edycji 2014: 12 kwietnia-12 lipca, 14-19 listopada 2014.

BRUNO4EVER to wydarzenia uhonorowane tytułem LUBLIN MIASTO INSPIRACJI.

ZREALIZOWANO przy pomocy finansowej Miasta Lublin.
BRUNO4EVER 2014  odbywa się we współpracy z Hades Szeroka. Festiwal Bruno4ever współpracuje także m.in. z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie, Ośrodkiem Brama Grodzka-Teatr NN, Warsztatami Kultury etc.   
ORGANIZATOR/ INFO: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza,

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.