Koncert Laureatów - IX Miejski Konkurs Recytatorski Drukuj
piątek, 20 listopad 2015
image_001.jpg


Powiększ

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
zaprasza
na Koncert Laureatów
IX Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
Koncert poprowadzi:
Dariusz Jóźwik
przy współpracy
Beaty Wijatkowskiej 


(oboje z MBP
, którzy od początku poprzez wszystkie etapy, aż do końca pracowali i czuwali nad całością Konkursu)

który odbędzie się w siedzibie:
Teatru im. Hansa Christiana Andersena
ul. Dominikańska 1
23 listopada 2015, godz. 11.00

W programie:


Prezentacje uczestników poziomu gimnazjalnego
•    Karolina Grodek
•    Anna Bajun
•    Tomasz Kalisiak
•    Michał Niedźwiedź
•    Paulina Koczkodaj
•    Marek Sposób

Prezentacje uczestników poziomu ponadgimnazjalnego

•    Gabriela Goleń
•    Daria Kotowicz
•    Patryk Ostojski
•    Diana Włodarczyk
•    Ewelina Kałużowska
•    Marlena Jonasz
•    Violetta Słomianowska
•    Urszula Mazurek
•    Katarzyna Pastuszak

Spektakl Obywatel S Teatru Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie
Poetycki obraz człowieka zagubionego, poszukującego własnej tożsamości w świecie schematów, norm, zakazów i nakazów. Bunt wobec   konformistycznych   postaw   społecznych rysuje wprawdzie perspektywę odnowy otaczającego świata, ale pozostawi nas w niepewności i lęku przed nieznanym. Wszystkie swoje niepokoje młodzi aktorzy próbują oddać pełnymi ekspresji środkami scenicznymi  i  wyśpiewać  słowami  współczesnych poetów.

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas, muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz, występują: Mateusz Szejka, Mateusz Piłat, Magdalena Sykut, Gabriela Bryłowska, Filip Skóra, Paulina Iwan, Jakub Oszust, Iga Kondraciuk. 
W najbliższy poniedziałek 23 listopada w Teatrze im. H. Ch. Andersena odbędzie się Koncert Laureatów IX Miejskiego Konkursu Recytatorskiego. Laureaci zostali wyłonieni w dwóch etapach eliminacji, którym towarzyszyły warsztaty prowadzone przez znanych w środowisku recytatorskim: Kacpra Sulowskiego, Witolda Kopcia i Dorotę Lesiak.

    Jednym z tekstów obowiązkowym przewidzianym do prezentacji jest wybrany utwór Elżbiety Cichli-Czarniawskiej, lubelskiej poetki, prozaiczki, eseistki, historyka literatury i krytyka, obchodzącej w tym roku osiemdziesiąte urodziny. W 2015 roku przypada również sześćdziesięciolecie debiutu artystki, gdyż pierwsze swoje wiersze opublikowała w „Tygodniku Powszechnym” w 1955 roku. Do tej pory wydała trzydzieści sześć książek, w tym ponad dwadzieścia zbiorów poetyckich. Ostatnio polsko-niemiecki dwujęzyczny wybór tolerancje wierszy w opracowaniu redakcyjnym Piotra Sanetry, w tłumaczeniu Karla Grenzlera w lubelskiej oficynie Norbertinum.
    Warto dodać, że teksty poetyckie autorki Ruchomych stalorytów  ukazały się również
 w przekładzie na angielski, litewski i bułgarski. Twórczość ta osadzona głęboko w tradycji kultury, stanowi zadumę nad sensem ludzkiej egzystencji, gdzie człowiek widziany jest w całym universum - rodziny, przyrody - świecie zwierząt i roślin.
    Często są to pytania natury filozoficznej i egzystencjalnej, gdzie trudno o łatwą odpowiedź. Równie ważne są w tym dorobku intelektualny namysł, jak i współodczuwanie, empatia, cała emocjonalna sfera przeżywania. Stąd też dokonania lubelskiej  poetki zestawiane są z twórczością Wisławy Szymborskiej, Ludmiły Marjańskiej czy Zbigniewa Herberta, gdzie wędrówce przez życie towarzyszą; nieodłączne cierpienie, przeplatanie się racjonalnego z nieracjonalnym i to co poznawalne z tym co umyka ludzkiemu poznaniu.
    Autorka Zamurowanej dziupli opublikowała ponadto siedem tomów prozy, jako historyk literatury prace o twórczości Jalu Kurka, Władysława Sebyły i Zdzisława Łączkowkiego, w jej wyborze i ze wstępami ukazały się wiersze Kazimierza Wierzyńskiego i Juliana Tuwima. Znana jest również jako eseistka i krytyk literacki.

    Pewną specyfiką organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną konkursów recytatorskich jest wyłanianie i przypominanie pisarzy związanych z Lublinem i Lubelszczyzną,
w tym roku jest to Jubilatka Elżbieta Cichla-Czarniawska. Partnerami przedsięwzięcia są Teatr im. H. Ch. Andersena i Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, z którego wystąpi Teatr Panopticum ze spektaklem Obywatel S, według scenariusza i reżyserii Mieczysława Wojtasa i z muzyką Piotra Tesarowicza.
Spektakl ten to poetycki obraz człowieka zagubionego i poszukującego własnej tożsamości
w świecie schematów, norm, zakazów i nakazów. Bunt jaki się pojawia wobec konformistycznych   postaw   społecznych rysuje wprawdzie perspektywę odnowy otaczającego świata, ale pozostawia nas w niepewności i lęku przed nieznanym. Wszystkie swoje niepokoje młodzi aktorzy próbują oddać pełnymi ekspresji środkami scenicznymi  i  wyśpiewać  słowami  współczesnych poetów.

    Fundatorem nagród i wyróżnień jest Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo ufundowali nagrody Teatr im. Juliusza Osterwy i pizzeria Viva la pizza. Sponsorami Konkursu są również Muffiniarnia Katie's cupcake, Cukiernia Artystyczna Creamy, Zielony Talerzyk i cukiernia Lubelskiej Spółdzielni Spożywców SPOŁEM.
Interpretacje gimnazjalistów i uczniów szkół średnich oceniać będzie profesjonalne Jury w osobach: Romy Drozdówny (aktorki Teatru im. H. Ch. Andersena, reżyserki, scenarzystki
i animatorki), Mieczysława Wojtasa ( założyciela, kierownika artystycznego i reżysera Teatru Panopitcum) i Jorosława Zonia (redaktora Radia Lublin, monodramisty i recytatora).
    Prezentacjom przysłuchiwać się będzie Jubilatka Elżbieta Cichla-Czarniawska. Widzowie jak co roku będą mogli wziąć udział w głosowaniu i przyznać własne wyróżnienie - Nagrodę Publiczności, która zostanie wręczona razem z wyróżnieniami i nagrodami w Konkursie i Nagrodą Instruktorską.

Dariusz Jóźwik
Instruktor MBP

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.