Biblioteka na Nałkowskich całkowicie podporządkowana komputeryzacji Drukuj
piątek, 11 sierpień 2017

image_001.jpgNowa siedziba biblioteki na osiedlu Nałkowskich od sześciu lat mieści się w budynku po banku. Wcześniej znajdowała się przez wiele lat w żłobku. Okazało się, że ta lokalizacja przy pasażu osiedlowym jest lepsza, a sama powierzchnia placówki wynosi 166m2. Ta lokalna biblioteka jest wyjątkowa pod każdym względem. Po pierwsze jest tutaj klimatyzacja, po części scheda po banku, po którym została instalacja do klimatyzacji. Reszty dopełnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie - Piotr Tokarczuk, który dopilnował jej założenia. Tak więc afrykańskie upały nie są w niej straszne. Dla pełnej informacji należy dodać, że taki luksus mają jeszcze Filie: nr 24 na Juranda i Biblio na Szaserów.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

image_003.jpgFilia nr 31 to piętnasta z kolei placówka sieci MBP, która przystąpiła do prac związanych z przygotowaniem księgozbioru do elektronicznego wypożyczania. Wszystko to dzieje się pod okiem nowego kierownika Działu Opracowania Zbiorów - Magdaleny Łaski. Od lipca 2017 roku do prac komputeryzacji katalogu została  oddelegowana  doświadczona koordynator Zespołu Opracowania Retrospektywnego - Marta Giebudzińska, do której we wrześniu ma dołączyć Karolina Litewka (DOZ).

Filia nr 31 została znakomicie przygotowana pod kątem retrokonwersji przez kierownika filii Agnieszkę Pawlak-Dziaduch przy pomocy Doroty Furmaniak. Zanim rozpoczęły się prace „retro”, książki zostały image_004.jpgopisane na grzbietach według obowiązującego w MBP od 2010 roku schematu sygnatur oraz obłożone w nowe okładki foliowe. Wcześniej zostały zubytkowane egzemplarze bardzo zniszczone i zdezaktualizowane. To zdecydowanie usprawniło prace, ograniczając je w dużej mierze do nalepienia kodów paskowych na książki. Kierownik Filii nr 31 ocenia swoje ruchy względem komputeryzacji na 37% wykonanych wcześniej wspomnianych prac. Tę filozofię myślenia i postawę należy pochwalić, gdyż jest to wielkie ułatwienie dla placówki, a retrokonwersja przebiega harmonijnie i bez zakłóceń. Warto podkreślić, że na tym etapie i w takiej atmosferze w ciągu miesiąca zostały już opracowane znaczne zasoby takie jak: księgozbiór podręczny, literatura popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży, Lubliniana, literatura popularnonaukowa dla dorosłych z działów 1-6  (wg UKD). Zbiory biblioteczne Filii nr 31 na chwilę obecną liczą 13.320 egzemplarzy, czasopism jest 32 tytuły, zaś  książki mówionej 491. Jest tutaj także stanowisko komputerowe do gier.

 

Tylko patrzeć jak biblioteka zaprzestanie korzystać z katalogu papierowego przechodząc na katalog elektroniczny, co ułatwi pracę bibliotekarkom i przyspieszy obsługę czytelników, nie wspominając już o okresowych skontrach bibliotecznych.

Jerzy Jacek Bojarski

image_007.jpg
Dorota Furmaniak okłada książki w nowe okładki
image_002.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
Wydrukowane nalepki z kodami kreskowymi tylko naklejać na przygotowane książki
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.