Przywitanie Księdza kardynała Paula Poparda w farze kazimierskiej. |
|
środa, 06 czerwiec 2007 |
Jego Eminencjo Wielce Szanowny Księże Kardynale Dziękujemy Trój Jedynemu - Najwyższemu Bogu, za wielki dar obecności wśród nas, Apostoła przybranego purpurą męczeństwa i wierności Kościołowi. Z wdzięcznych serc dobywa się powitalne wołanie: „Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie.” Święta wiara katolicka podpowiada nam i wyjaśnia, kto w istocie stawia dzisiaj stopy na kazimierskim bruku. W duchu tej wiary rozważamy słowa Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela, skierowane przed wiekami do Apostołów: „ Idźcie, więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielajcie im chrztu w imię Ojca i i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni. Aż do skończenia świata”. W Twojej osobie, Księże Kardynale przybywa, Świadek, Męczennik, Apostoł, Piotr, Kościół, Jezus Chrystus.
Stajemy przed Tobą mieszkańcy tej nadwiślańskiej ziemi urzekającej pięknem krajobrazu i bogactwem kultury, pielęgnowanej przez wspaniałych ludzi, żyjących od pokoleń w światłach ewangelii, dla których sztuką była wiara a jedyną pieśnią Chrystus. Stajemy z naszą 1000-letnią tradycją chrześcijańską i naszymi dramatycznymi dziejami narodowymi. Wiosną roku 997 z tratwy płynącej Wisłą błogosławił tej ziemi Biskup Pragi, Wojciech z rodu Sławnikowiczów, udając się z misją do pogan. Niedaleko św. Biskup męczennik Stanisław ze Szczepanowa wskrzeszał Piotrawina na świadectwo prawdy. Tu Wisła do narodu pierwszego wybrania mówiła w języku Idzisz. Zamek kazimierski jest światkiem dramatów historii, potopu, rozbiorów, wojen. Fara zaś jest światkiem przynależności do rodziny narodów. Gotycka przybrana szatą renesansu z ozdobami baraku. Tu swój geniusz okazali Jakub Balin, Szymon Liliusz, Santi Gucii , Carawadzio poprzez swoich uczniów. oraz inni. Ta ziemia jest zroszoną krwią powstańców listopadowych i styczniowych, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Z tego miejsca student Adam Chmielowski, czyli Brat Albert święty kościoła powszechnego wyruszył na powstańczy szlak miłości Boga i Ojczyzny. Na wzgórzu są trzy krzyże świadkowie obecności od wieków Chrystusa i Ewangelii. Jest Matka nasza Kazimierska, brzemienna bo daje życie. I z otwartym uchem bo nasz uczy słuchać tylko Boga. Są św. Jan Chrzciciel i Bartłomiej Apostoł patronowie od pokoleń oraz św. Anna orędująca za nami w kościele po szpitalnym Wielkie to szczęście i wprost oszałamiająca radość, że pośrodku tego ludu i jego historii jest obecny Apostoł w osobie Księdza Kardynała. Kardynała który przewodniczy Papieskiej Radzie Kultury oraz Papieskiej Radzie Dialogu Międzyreligijnego. Jego Eminencją witamy cię wśród nas. Witamy tego, który głosi dzisiejszemu światu, że „ Piękno zabawi świat- a tym pięknem jest Jezus Chrystus „.Witamy Cię jako uosobienie dialogu w świecie religii, nauki i kultury. Witamy przyjaciela i wiernego współpracownika naszego umiłowanego Jana Pawła II.-sługi Bożego. Który nauczał że Kościół potrzebuje sztuki a sztuka potrzebuje Kościoła. Witamy niewinnością dzieci, które wczoraj przyjęły pierwszy raz do serca najpiękniejszego z synów Adama –Chrystusa Eucharystycznego. Jako wyraz naszych gorących uczuć pragniemy ofiarować dzisiejszy koncert wykonaniu Chóru Uniwersytetu Marii Curi Skłodowskiej pod kierownictwem Pani Dziekan Urszuli Bobryk . Oraz koncert organowy wykonaniu wirtuoza Roberta Grudnia, na najstarszych organa w Polsce. Pozdrawiam również wszystkich zgromadzonych na czele z naszym Księdzem Arcybiskupem Józefem. Eminencją Umocnij nas w wierze i nam błogosław.
ks. Tomasz Lewniewski
Program spotkania w Kazimierzu: Kamienica Celejowska
- Powitanie przez Burmistrza i prezentacja miasta - Wręczenie statuetki Angelus 2007 - Przesłanie Kardynała do ludzi kultury Fara
- Powitanie przez proboszcza ks. kan. T. Lewniewskiego - Prezentacja zabytkowych organów - Koncert organowy
|