OTWARCIE I OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PAR 2018 w GALERII PIEŃKÓW Drukuj
poniedziałek, 09 lipiec 2018

image_033.jpgW sobotę – 7 lipca 2018 – w Galerii Pieńków w Lipinkach, gmina Żmudź,  odbyła się uroczystość otwarcia wystawy oraz wręczenia nagrody zwycięzcy Rezydencji Artystycznej Pieńków 2018. Laureatem tegorocznego spotkania młodych twórców z Polski i z zagranicy został Krzysztof Mętel z Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Działający od 2016 roku projekt PAR (Pieńków Artist in Residency), będący kontynuacją dotychczasowych Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych, w całości finansowany jest przez Fundację Marka Marii Pieńkowskiego. Nagrody osobiście wręczał Fundator przedsięwzięcia w obecności Małżonki, członków  jury oraz Jagody Barczyńskiej honorowego komisarza wystawy. Zwycięzca PAR 2018,  oprócz certyfikatu, medalu i nagrody pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy dolarów amerykańskich, zaproszony został przez Fundację do zorganizowania pokazu swoich prac w przestrzeni Galerii w Knoxville (USA), której dr Marek Pieńkowski jest właścicielem.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

image_001.jpgMiejsce to w znaczącej mierze nastawione jest na promocję dokonań  artystów z Polski. Atrakcją wernisażu w Galerii Pieńków była nagroda publiczności przyznana przez zgromadzonych gości, która przypadła Samuelowi Najdzie – tegorocznemu dyplomantowi Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Szczęśliwy los dla przyszłego posiadacza obrazu  jego autorstwa przypadł Marcie Wirtel z Gdańska.
Wystawa w Galerii Pieńków była formą podsumowania tegorocznej rezydencji artystycznej w postaci obrazów, które wyszły spod ręki dziesięciu malarzy – uczestników wydarzenia; byli nimi: Martyna Borowiecka, Gionna Cuccolo (USA), Fábián Emőke (Rumunia), Edyta Hul, Patrícia Kaliczka (Węgry), Anna Kołacka, Krzysztof Mętel, Samuel Najda, François Patoue (Francja) oraz Michał Wirtel. Zaprezentowane płótna ujawniły obfity plon dwutygodniowego wysiłku  grupy młodych twórców.  Jak podkreślali sami autorzy utworów malarskich, spotkanie artystyczne przebiegało nie tylko w przyjaznej, znaczonej współpracą atmosferze, ale również w niezwykle dobrych, sprzyjających kreatywnej działalności warunkach. Dodatkową atrakcją była również możliwość korzystania z basenu. Obok wysokiego standardu bytowania, młodzi twórcy mieli możliwość i okazję zwiedzania ważnych miejsc Lubelszczyzny. PAR 2018 to kolejny przykład –budzącej wielki szacunek – inicjatywy wybitnego naukowca i biznesmena, której celem jest udzielenie szerokiej platformy wsparcia dla młodych talentów artystycznych u początku ich drogi twórczej.
Jerzy Jacek Bojarski
image_003.jpgimage_023.jpg
dr Marek Maria Pieńkowski, Jagoda Barczyńska  i Małżonka Fundatora Joanna
image_032.jpg
dr Marek Maria Pieńkowski, Krzysztof Mętel i Joanna Pieńkowski
image_037.jpgdr Marek Maria Pieńkowski i Krzysztof Mętel w tle obrazy artystyimage_005.jpg
Anna Kołacka i Krzysztof Metel

image_010.jpgKrzysztof Mętel -obrazy artysty
image_002.jpgimage_011.jpg
Gionna Cuccolo (USA)
image_015.jpg
Gionna Cuccolo (USA), Anna Kołacka, Fábián Emőke (Rumunia), Patrícia Kaliczka (Węgry)
image_020.jpg
Marek Maria Pieńkowski
image_018.jpg
Patricia Kaliczka (Węgry)
image_025.jpg
Fábián Emőke (Rumunia)
image_038.jpg
Anna Kołacka  i Marek Maria Pieńkowski
image_004.jpg
Samuel Najda
image_012.jpg
image_031.jpg
Marek Maria i Joanna Pieńkowscy
image_024.jpg
Marek Maria Pieńkowski i Martyna Borowiecka
image_026.jpg
image_027.jpg
image_019.jpg
Fundator dr Marek Maria Pieńkowski
image_007.jpg
Anna Kołacka, Fábián Emőke (Rumunia), Patrícia Kaliczka (Węgry), Gionna Cuccolo (USA)image_006.jpg
Gionna Cuccolo (USA)
image_028.jpg
image_008.jpg
Obrazy Michała Wirtela
image_030.jpg
Marek Maria Pieńkowski i Michał Wirtel
image_034.jpg
Marta i Tomasz Zawadzcy, Krzysztof Fabijański i Krzysztof Mętel
image_021.jpg
image_016.jpg
Jagoda Barczyńska w tle obrazy Michała Wirtela
image_022.jpg
image_040.jpg
Krzysztof Mętel
image_029.jpg
image_039.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.