690 rocznica lokacji Lublina Drukuj
środa, 04 lipiec 2007
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 1„Oda do radości” na placu Litewskim
Koncert na placu Litewskim zgromadził liczne tłumy mimo niepewnej pogody, chmury nie odstraszyły melomanów. Przed rozpoczęciem części artystycznej prezydent Adam Wasilewski  wraz z rektorem KUL ks. Stanisławem Wilkiem czytali na przemian dokument lokacyjny (rektor po łacinie) Władysława Łokietka z 1317 roku. Dyrektor Tersa Falgier-Księska wprowadziła w klimat koncertu.

Na specjalnie zbudowaną scenę przed gmachem Poczty Głównej weszli artyści  z orkiestry symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, którą „dowodził” znakomity dyrygent Marek Pijarowski. Orkiestrze towarzyszyły chóry akademickie: PL, KUL i UMCS, oraz soliści Bożena Harasimowicz, Katarzyna Suska, Rafał Bartmiński i Piotr Nowacki. Finał koncertu - Ludviga van Beethovena IX Symfonii  „Ody do radości”  ożywił słuchaczy   mimo przeszło  2 godzinnego stania – nie wszyscy mieli krzesła. Koncert był przepiękny. Jedynym mankamentem były jeżdżące samochody, które hałasowały  niezmiernie i podtruwały spalinami, psując wyborowy klimat tego wieczoru. Warto się  władzom zastanowić czy w przyszłości nie należałoby wrócić do robienia takich imprez na Placu Zamkowym. Nie ukrywam, że na placu Litewskim zabrakło mi wspólnego odśpiewania po polsku „Ody do radości”, która od 2004 roku jest hymnem Zjednoczonej Europy

"Oda Do Radości" - Hymn Unii Europejskiej
O, radości, iskro bogów,
Kwiecie Elizejskich pól,
Święta, na twym świętym progu
Staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi,
Złączy, co rozdzielił los,
Wszyscy ludzie będą braćmi
Tam, gdzie twój przemówi głos.
Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie,
Ona w splocie ludzkich rąk,
Z niej najlichszy robak czerpie,
W niej największy nieba krąg.
Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie,
Ja nowinę niosę wam:
Na gwiaździstym firmamencie
Bliska radość błyszczy nam.
________________________________________
Słowa: Fryderyk Schiller
Przekład: Konstanty Ildefons Gałczyński
Muzyka: L. van Beethoven (Oda do radości - z finału IX Symfonii d-moll op. 125)

     O samej historii lokacji Lublina  programie Filharmonii czytamy:
Gdyby zachowały się dokumenty pierwszej lokacji Lublina, dokonanej najprawdopodobniej w 1257 r. przez Bolesława Wstydliwego, nasze miasto obchodziłoby w tym roku 750-lecie istnienia i byłoby. równolatkiem Krakowa. Przypadające na 2007r. 690-lecie kolejnej lokacji, którą Lublin zawdzięcza Władysławowi Łokietkowi (15 sierpnia 1317 r.), jest liczbą nieco skromniejszą, ale i tak wskazuje ona na wielowiekową historię naszego miasta, dodajmy historię nierozerwalnie związaną z dziejami Polski.
(jjb)

Filmy:
Film. 690 rocznica lokacji Lublina - czyta Prezydent Miasta Lublin pan Adam Wasilewski (779.89 KB)
Film. 690 rocznica lokacji Lublina - czyta Rektor KUL S.Wilk (969.81 KB)
Film. 690 rocznica lokacji Lublina - Oda Do Radości (2.66 MB)
Film. 690 rocznica lokacji Lublina - Oda Do Radości - śpiew  (3.02 MB)

Zdjęcia:
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 1
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 2
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 3
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 4
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 5
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 6
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 7
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.