Bibliotekarki poza kadrem bibliotecznym.... Drukuj
czwartek, 28 marzec 2019
image_002.jpgWiadomo jak biblioteka to książki. Jak książki to tysiące narracji.
Dzisiaj Panie Bibliotekarki mogły zamiast wypożyczać książki dokształcić się same.
Pomogły w tym trzy Panie Agata Will z Teatru Andersena, dr Krystyna Rybicka z filii nr 30, oraz dr Irena Książek z Działu Instrukcyjnego-Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.

Pierwsza z wymienionych Pań promowała Teatr Andersena zachęcając do nowej formy współpracy poprzez warsztaty i spotkanie z aktorami.  Wspomniała o spektaklu „Podwójne życie Weroniki”, które znamy głównie z dużego ekranu. Krzysztof Kieślowski otrzymał za ten film nagrodę na festiwalu w Cannes, a Irène Jacob, wcielająca się w postacie tytułowe, nagrodę dla najlepszej aktorki.
Od lewej: Agata Will i Renata Filipiak (wicedyrektor Dyrektora MBP)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
image_006.jpgZ rozdanych promocyjnych materiałów  przez Panią Agatę Will możemy wyczytać:
Spektakl inspirowany scenariuszem „Chórzystka” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmem „Podwójne życie Weroniki” z muzyką Zbigniewa Preisnera.
Scenariusz Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza opowiada o przeczuciu, jakiego doświadczają dwie kobiety o tym samym imieniu, wyglądzie i podobnych do pewnego momentu życiorysach. Bohaterki  nic nie wiedzą o swoim istnieniu, ale podświadomie czują swoją obecność. Choć zbieżność losów obu postaci jest niepodważalna, to jednak to co najważniejsze kryje się w różniących je sprawach. Pasja do śpiewania pierwszej Weroniki jest żarliwa i bezkompromisowa. Tak jak bezkompromisowy powinien być artysta. Natomiast druga Weronika wybiera spokojne życie i miłość, jej temperament jes
image_005.jpgt refleksyjny i skierowany do wewnątrz. Można by powiedzieć, że każda z nich jest częścią tej samej osoby. Wszak wszyscy jesteśmy w jakimś sensie podwójni, przełamani na pół, toczymy wewnętrzny dialog, gdzie do głosu dochodzą różne strony naszej osobowości w zależności od doświadczeń, przeszkód, momentów w życiu.
Nasz spektakl jest próbą badania w warunkach scenicznych różnych opcji, czy w życiu wybrać „święty spokój”? Czy iść za celem powołania? Czy wybierając normalność nie tracimy czegoś ważnego z oczu? Czy będąc w momencie kryzysu coś nam nie umyka? Ja? Drugi człowiek? Wspólnota?

     image_004.jpgDruga mówczyni dr Irena Książek zdała sprawozdanie co w naszej Bibliotece „piszczy”.
Tabelki,  i kolorowe wykresy ożywiły zawsze w takim przypadku nudnawą sprawozdawczość. Tym razem nie było mowy by ktoś się nudził i nie słuchał?
Trzeba obejrzeć lubelskie Biblioteki. Ich ciągle przybywa, w Polsce jest tendencja do ich likwidacji a czytelnictwo u nas wzrasta. Mamy mediatekę Biblio. Tylko się cieszyć z tego wszystkiego!
    image_001.jpg Trzecia  z pań: Dr Krystyna Rybicka miała wykład pt. "Książki obrazkowe w bibliotece publicznej".
To dzięki niej powstało słynne i jedyne swego rodzaju OKO (Ośrodek Książki Obrazkowej).
Ta kolekcja unikatowych książek została zauważona i wyodrębniona dzięki niej, gdyż Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie była w posiadaniu niezwykłego zbioru starych książek dla dzieci, które − wypierane z półek przez wydawnicze nowości − wiodły swój bezpański żywot w oczekiwaniu na bieżące ubytkowanie. Ich historyczna wartość zdawała się nie mieć znaczenia w obliczu braku fizycznej i instytucjonalnej przestrzeni, zdolnej pomieścić archiwalny zbiór specjalny. Mieszkańcy Lublina powiększyli swoja hojnością tę kolekcją, gdyż antykwaryczne zakupy są niemożliwe. Darczyńców nie brakowało. Obecnie księgozbiór dla dzieci liczy już ponad cztery tysiące woluminów. Tak więc czwartkowe spotkanie Pań to same plusy. Wiedza o kulturze jest przekazywana.
Jerzy Jacek Bojarski
image_007.jpg

Marta Mazurek z wielką empatią słuchała barwnych  wykładów
image_003.jpg

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.