Skatepark Lublin na Rusałce dla aktywnych Drukuj
poniedziałek, 24 luty 2020
image_001.jpgSkatepark Lublin z 14 urządzeniami w terenie, boiskiem do streetballu, małą architekturą, oświetleniem i monitoringiem to nowy kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Rusałka, który powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj (21 lutego) Miasto Lublin oficjalnie udostępniło obiekt miłośnikom ewolucji na deskorolkach, rolkach i rowerach.
– Lublin znacząco wyróżnia się pod względem rozwoju infrastruktury sportowej na tle innych miast. Świadczy o tym rozbudowana baza miejskich obiektów, w skład których wchodzi m.in.: nowoczesny stadion piłkarski Arena Lublin, zrewitalizowany stadion lekkoatletyczny, lodowisko, 11 krytych pływalni, w tym wodny kompleks rekreacyjny Aqua Lublin z basenem olimpijskim. Jednocześnie stale wzbogacamy tę ofertę, tym razem skierowaną zwłaszcza do młodych mieszkańców naszego miasta. Skatepark Lublin to projekt przygotowany i zrealizowany wzorcowo, z uwzględnieniem potrzeb wszystkich środowisk zainteresowanych jego budową – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

image_002.jpgKompleks powstał na obszarze 38 arów. Zasadniczym jego elementem jest płyta skateparku o pow. 1150 m² – żelbetowa, zbrojona, o nawierzchni asfaltowej oraz 14 monolitycznych przeszkód przystosowanych do akrobacji na rolkach i deskorolkach. Kształt oraz wielkość placu i urządzeń zostały dostosowane do istniejącego terenu. Płyta posiada stały spadek, co ma ułatwić zachowanie płynności jazdy. Z zagłębionej przeszkody – bowl – woda jest odprowadzana do wybudowanej kanalizacji deszczowej. W południowej części terenu zostało utworzone również boisko do streetballu (ulicznej koszykówki), o pow. 350 m², kompozycyjnie połączone z płytą skateparku. Teren został wyposażony w oświetlenie, monitoring, stojaki na rowery oraz kosze.
Nowy skatepark w Lublinie jest obecnie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Formalnie ma już swojego opiekuna. Wyłoniony w konkursie dla organizacji pozarządowych operator – Akademia Piłkarska Motor Lublin – będzie, oprócz bieżącego utrzymania i dbałości o bezpieczeństwo, odpowiedzialny za stałą współpracę ze środowiskiem korzystającym ze skateparku oraz za prowadzenie zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.
Inwestycja na Rusałce powstała w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego D-31 Skatepark dla Lublina, na który zagłosowało łącznie 4257 osób. Koszt budowy obiektu wyniósł ponad 2,4 mln zł. Na utrzymanie skateparku w budżecie Miasta Lublin w 2020 roku zostało przeznaczone 60 tys. zł.
Monika Głazik
image_003.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.