Józef Zięba Drukuj
piątek, 19 październik 2007
Lublin - miasto przeznaczeniaJózef Zięba - poeta, prozaik, pamiętnikarz, publicysta. Urodził się 15 VIII 1932 r. w Powursku na Wołyniu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.  Doktorat uzyskał w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Założyciel i wieloletni kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie.

Wydał m.in. siedem tomików wierszy, powieść Dzierżak, opowieści lubelskie: Szklaneczka króla Stasia (1977), Wspaniały dar króla i inne lubelskie opowieści{1996), Wspaniały dar króla, poeta-burmistrz i inne lubelskie opowieści (2003), tomy wspomnień: Znad Stochodu. Wspomnienia wołyńskie (2001) i Miasto ocalenia (2005) oraz - literacko opowiedzianą - historię ikony Matki Boskiej Chełmskiej Dzieje jednego obrazu. Opowieść o Cudownej Ikonie Matki Boskiej Chełmskiej (2005), Rozmowy o Józefie Czechowiczu (2006).
Lublin – miasto przeznaczenia stanowi pierwszą część trzeciego tomu opracowanego literacko cyklu wspomnieniowego. Pierwszy –Znad  Stochodu. Wspomnienia wołyńskie ukazał się w 2001 roku, drugi Miasto ocalenia w 2005. Obecny obejmuje okres od 1951 do 1967 roku. Są to lata studiów Autora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pierwszej pracy w szkole podstawowej dla pracujących, w redakcji „Tygodnika Katolickiego”, w schronisku dla nieletnich przestępców w Dominowie i w Wojewódzkim Domu Kultury
w Lublinie.
Czynnie uczestniczył w życiu literackim Lublina. Należał do grup i klubów literackich. Brał udział w spotkaniach Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, (charakteryzuje niektórych członków tego środowiska). Współpracował z „Kameną”.
Zaangażowany był w działalność placówek upowszechnienia kultury Lublina i województwa.
Uczestniczył w seminarium doktoranckim prowadzonym na UMCS przez prof. Janinę Garbaczowską. Wspomina niektórych członków tego seminarium, późniejszych wybitnych profesorów tej Uczelni.
Wszystkie te działania są ukazane na tle problemów codziennej egzystencji w okresie gomułkowskiej „małej stabilizacji”.
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.