Drohobycz w dawnej widokówce Drukuj
czwartek, 13 grudzień 2007
Spis stron
Drohobycz w dawnej widokówce
Wernisaż
Widok
 Wernisaż - Zdjęcie 001
Zbigniew Lemiech
ZAPROSZENIE

Zbigniew Lemiech
oraz
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza
Galeria Michałowski
zapraszają na wernisaż wystawy

„Czy Bruno jest zaskoczony takim obrotem spraw”

DROHOBYCZ NA DAWNEJ WIDOKÓWCE
– ZE ZBIORÓW ZBIGNIEWA LEMIECHA

16 listopada 2007 roku o godz. 17
do Galerii Michałowski, ul. Grodzka 19

*Wystawa odbywa się dla upamiętnienia 65 rocznicy śmierci pisarza i artysty Brunona Schulza (12. VII. 1892 – 19. XI. 1942)


Wystawa „Czy Bruno jest zaskoczony takim obrotem spraw” – Lublin, listopad 2007
------------------------------------------------------------------------------------------------------
DROHOBYCZ NA DAWNEJ WIDOKÓWCE – ZE ZBIORÓW ZBIGNIEWA LEMIECHA

Wernisaż - Zdjęcie 003   Dawne widokówki kuszą swoją aurą w trudny do wyjaśnienia sposób. To podróż w przeszłość bardzo nieodległą, która jednak zaciera się i staje się niejasna podobnie, jak mglista wydaje się przyszłość z punktu widzenie teraźniejszości. Tamto wszakże już stało się i odeszło – i o tym opowiadają widokówki budząc w nas niekiedy niepokojące przeczucia, że może i my, jak również ulice, po których chodzimy i domy, które mijamy, że to wszystko ktoś kiedyś również będzie oglądał na innych widokówkach. Widokówka jest jak memento mori, lecz łagodne, zaciekawiające a nawet chwilami dowcipne. Co więcej, w dobie aparatów cyfrowych i pamięci wirtualnej dawne widokówki tajemniczo rosną w cenę.
   Widokówka nie kłamie. Już nie podlega retuszowi. Nie da się wymazać szyldów i napisów na nich, zburzyć budowli, zmienić ludziom rysów twarzy, wyciąć drzewa, pozamykać okna. Widokówki zapamiętują przeszłość. Tak jak te z Drohobycza, niegdyś typowego miasta kresowego, wielonarodowego – więc wielokulturowego, które najpierw wzrosło dzięki soli, a z początkiem XX wieku stało się bogate po odkryciu złóż ropy w pobliskim Borysławiu, jeszcze dziś zachwycając kamienicami, pałacami i willami.
Wernisaż - Zdjęcie 002   Jak wszędzie, tak i tu fotografia pojawiła się przełomie XIX i XX wieku, a gospodarcza prosperity pozwoliła na jej rozkwit, na przenikania się rzemiosła i sztuki. W książce „Drohobycz wielokulturowy” kolekcjoner Zenon Filipow z Drohobycza pisze: „Ukraińcy i Polacy, Żydzi i Niemcy znajdowali się wtedy po obydwu stronach aparatu fotograficznego, i oni właśnie świadczą o tej niepowtarzalnej wielokulturowej aurze Drohobycza, która po dwóch wojnach światowych rozproszyła się i uległa tragicznym zmianom”.
   Oglądając dziś tę piękną kolekcję widokówek pomyślmy, że to od Bertolda Schenkelbacha, jednego z ich autorów, Bruno Schulz otrzymywał prześwietlone klisze fotograficzne i metodą cliché-verre robił na nich ilustracje do sławnej „Xięgi bałwochwalczej". A może i sam Bruno patrzy na nas z jakiejś widokówki?
Grzegorz Józefczuk

Wystawę zorganizowali:
Zbigniew Lemiech
oraz
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza i Galeria Michałowski

* Wystawa odbywa się dla upamiętnienia 65 rocznicy śmierci pisarza i artysty Brunona Schulza (12. VII. 1892 – 19. XI. 1942).

Wideo:
Film. Zbigniew Lemiech (832 KB)
Film. Zbigniew Lemiech o wystawie (1.62 MB)< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.