Posadzki z Drohobycza Drukuj
piątek, 14 grudzień 2007
Spis stron
Posadzki z Drohobycza
Przed wernisażem
Wernisaż
Posadzki z Drohobycza – przed wernisazem - Zdjęcie 001
Mariusz Drzewiński
 
WIEŻA TRYNITARSKA
Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej
ul. Królewska 10

Mariusz Drzewiński, wystawa malarstwa „Posadzki z Drohobycza. Figury alternatywne"
Wernisaż 18 października o godz. 19.30
Wernisaż połączony z oglądaniem z Wieży Trynitarskiej nocnej panoramy Lublina.


Autor, dr hab., pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS, ma w dorobku 17 wystaw indywidualnych. Wystawiał także na II Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w listopadzie 2006 w Drohobyczu (Ukraina). Obecna wystawa nawiązuje do tego pobytu w mieście Schulza i inspiracji aurą tego miejsca. Jest to abstrakcyjne malarstwo o silnym ładunku symbolicznym i emocjonalnym.
Współorganizuje: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza

Alternatywy Drzewińskiego

Posadzki z Drohobycza – przed wernisazem - Zdjęcie 003MARIUSZ DRZEWIŃSKI Zainspirowały go podłogowe mozaiki z kamieniczek w Drohobyczu. Fot. AM
Mariusz Drzewiński uprawia malarstwo abstrakcyjne. Nie oznacza to jednak, że jest to abstrakcja wyspekulowana, owoc dumania nad tym, jak na przykład – bez urazy – zaskoczyć odbiorcę. Jego prace zawsze mają konkretne podglebie.
Inspirować je może nawet krajobraz noszony pod powiekami po jakiejś podróży czy malowany bezpośrednio w czasie pleneru. Jak choćby długi, wysmukły obraz wiszący w mym domu z widokiem nocnych świateł odbijających się w nurtach Dunaju w Budapeszcie.
Posadzki z Drohobycza – przed wernisazem - Zdjęcie 013Trzeba wiedzieć, że chodzi o światła, jeśli się nie ma daru przebijania przez zewnętrzną powłokę obrazu, umiejętności czytania go i interpretowania od pierwszego wejrzenia. To rzadka umiejętność. Dlatego Drzewiński tak często ułatwia tropy. Już w tytule otwartej w niedzielę w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej w Wieży Trynitarskiej wystawy jest taka podpowiedź: „Posadzki z Drohobycza. Figury alternatywne”.
Na wernisażu zamykającym lubelską część Schulzowskiej Jesieni, nowego, dorocznego cyklu naukowo-artystycznych spotkań, autor wyjaśnił więcej. Niezwykle mocną inspiracją stały się dla niego kunsztowne, mozaikowe posadzki w kamienicach i willach miast autora „Sklepów cynamonowych”, dzieła rzemieślnicze, ale częstokroć autorskie, podpisane przez wykonawcę. Posadzki z Drohobycza – przed wernisazem - Zdjęcie 020Mariusz poinformował też, że jego obrazy nie są żadnym odwzorowaniem posadzek. One pchnęły go do własnych poszukiwań, owych alternatyw, dokładnie figur alternatywnych z drugiej części tytułu ekspozycji, no i – przede wszystkim – z obrazów.
Żeby przekonać się, jak działają na odbiorcę wręcz monumentalne, często łamiące się w narożnikach sali obrazy zdominowane wszelkimi odcieniami brązów, trzeba było poczekać, aż tłum wernisażowych gości się przerzedzi. Wtedy płótna zagarniające ściany niemal od podłogi po załom sufitu odkryły siłę. W tych dziełach zaklęta jest metafizyka.
Andrzej Molik  Kurier Lubelski

Wideo:
Film. Mariusz Drzewiński - posadzki drohobyckie (3.21 MB)< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.