Powalczmy o mediatekę Drukuj
wtorek, 25 marzec 2008
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 001Czy w Lublinie powstanie nowoczesna wersja biblioteki, gromadząca płyty CD, filmy DVD, MP3, gry komputerowe i informacje na nośnikach, których powstanie trudno dziś przewidzieć?

- Pragniemy dołączyć do grona miast, którą chwalą się posiadaniem mediateki, czyli miejsca oferującego swobodny dostęp do bogatej oferty nowoczesnych nośników. Atrakcją mediateki jest też szeroki dostęp do internetu, także dla osób niepełnosprawnych - mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. - Marzeniem naszym jest więc przedstawienie mieszkańcom Lublina oferty, na którą składać się będzie nie tylko książka tradycyjna i czasopismo, ale także materiały biblioteczne na innych nośnikach (płyty CD, filmy DVD, MP3, gry komputerowe).

Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 002Obecnie za wzorcowe uważa się dwie mediateki o nowoczesnym wystroju wnętrz, bogato wyposażone w różnoraki sprzęt komputerowy, adresowane przede wszystkim do ludzi młodych, w wieku 15-25 lat, których powstanie sfinansowała Fundacja Bertelsmanna - mianowicie mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Nie tylko zajmują się one gromadzeniem rozmaitych zbiorów na nowoczesnych nośnikach, udostępnianiem wszelkich usług (przede wszystkim internetu), lecz zarazem kreują formy wykorzystania możliwości zarówno zbiorów, jak i nośników. Pełnią jednocześnie funkcję miejsca wystaw, spotkań i innych wydarzeń kulturalnych.

Pierwsza z nich, Planeta 11 - Multimedialna Biblioteka Młodych, formalnie filia MBP w Olsztynie, zachęca m.in. do tworzenia indywidualnych gazetek internetowych i organizuje dziesiątki plebiscytów (jednym z nich jest Malina Planety 2008 - plebiscyt na najgorsze filmy). Ma ponad 8 tys. "non-books" (CD, MC, DVD, VHS, gry komputerowe). Mediateka we Wrocławiu proponuje natomiast np. uczestnictwo w edukacyjnym MultiCentrum i w Language Cafe opartej na konwersacjach z native speakerami.

Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 003- Byłem kilka tygodni temu w mediatece w Olsztynie, do której dziennie przychodzi ponad tysiąc osób! Jest po prostu przykro, że u nas czegoś takiego nie ma. A Olsztyn to miasto dwa razy mniejsze od Lublina i o mniejszym budżecie na kulturę - podkreśla dyrektor Piotr Tokarczuk. Dlatego zaprosił z pokazem do Lublina firmę specjalizującą się w projektowaniu mediatek. Dyrektor zapowiada: - Przygotujemy profesjonalną propozycję dla władz miasta. Problemem jest lokalizacja, gdyż mediateka musi być w miejscu ogólnie dostępnym. Potrzebujemy na nią działki, zaś lwią część funduszy na jej uruchomienie z pewnością uda się pozyskać z UE. Jeżeli będzie pozytywny klimat, inwestycja potrwa trzy, cztery lata.

Idea stworzenia mediateki w Lublinie potrzebuje przychylności władz i publicznego wsparcia, bowiem Miejska Biblioteka Publiczna boryka się i tak z problemami lokalowymi oraz niedoinwestowaniem. MBP nie ma własnej siedziby, korzysta z pomieszczeń Centrum Kultury w Lublinie, nie ma też własnej sali wystawowej. Mimo to zorganizowała wielkie wystawy, m.in. "Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury", "Sztuka Książki" czy "Bibuła - od wolnego słowa do wolności". Wstępem do stworzenia mediateki jest informatyzacja filii MBP oraz tworzenie w nich tak zwanych Publicznych Punktów Dostępu do internetu, co jednak jest dziś już tylko standardem bibliotek tradycyjnych.
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
Grzegorz Józefczuk
2008-03-20, ostatnia aktualizacja 2008-03-20 20:15

Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 004
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 005
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 006
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 007
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 008
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 009
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 010
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 011
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 012
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 013
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 015
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 016
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 017
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 018
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 019
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 020
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 021
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 022
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 023
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 024
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.