Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia Drukuj
środa, 09 lipiec 2008
Spis stron
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia
Filia 21 MBP
WOK
WBP
Relacje
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 003     Rok temu kiedy obchodziliśmy urodziny Brunona Schulza w Kawiarni Artystycznej Hades i wtedy ukazała się na niebie nad Lublinem podwójna tęcza. Pomyślałem - Brunio daje nam znaki „przymierza”  i przyznaje się do tego, co robimy wokół jego osoby.  W tym roku już nie mam wątpliwości,  kiedy powrócił „ wielobarwny  podwójny łuk dla  Noego”, że wielki pisarz i artysta z Drohobycza jest z Lublinem na pewno związany. Odwiedza nasze miasto w kilku miejscach w sposób plastyczny i spektakularny – dzięki inicjatywom Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Poprzez słowo drukowane, obrazy i rysunki, a także przez archiwalne przedwojenne numery „Kameny”, w której  publikował fragmenty Wiosny i Drugiej jesieni.
Wielka feta obchodów jego 116  urodzin rozpocznie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w filii nr 21 na Starym Mieście w czwartek, 10 lipca o godz. 16 - otwarciem wystawy tłumaczeń prozy Brunona Schulza (34 wydania w 16 językach) ze zbiorów Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego Uniwersytetu w Drohobyczu (Ukraina). To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć taki dowód światowej popularności pisarza z Drohobycza.  Będą prezentowane również książki lubelskich schulzologów: śp. prof. Władysława Panasa i Małgorzaty Kitowskiej – Łysiak . Smaczkiem wystawy będą dokumenty dotyczące związków Schulza z „Kameną” i  jej wydawcą Zenonem Waśniewskim. To właśnie z nim Wielki Drohobyczanin korespondował. To w Chełmie do lat sześćdziesiątych znajdowały się jedyne ocalałe rękopisy „Drugiej jesieni”. Także w zbiorach wydawcy chełmskiego znajdowały się rysunki Brunona Schulza.
W ostatnim czasie  piszący te słowa dotarł do nie publikowanego listu Waśniewskiego do żony Michaliny zwanej „Myszką”  z Zakopanego -13 VIII 1935, w którym wzmiankuje o Jubilacie:  (...)„ Z Schulzem zobaczyłem się w pensjonacie. Na dworcu go nie było, bo myślał, że przyjadę o 9.30, no i , że mnie nie pozna.
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 002
Rysunek Bernarda Homziuka
Powiada, że  ze nie wiele się zmieniłem ( on też niewiele). Pokój z utrzymaniem 6 zł dziennie. Mieszkanie  w tym samym  z Schulzem 5.50 . Na te kilka dni ( myślę wyjechać w piątek na noc) nie opłaci się zmieniać porządku ustalonego. Pogoda dopiero dziś podobno niezwyczajna. Czy pójdę malować, nie wiem, Schulz cały czas siedzi w domu. Zwyczaje w pensjonacie dzikie - pewnie siedzą do późna w nocy, bo śniadanie o 8.30.
Rarytasem są listy drugiego założyciela „Kameny” - Kazimierza Jaworskiego i Jerzego Ficowskiego, gdzie Schulz także jest wspominany.
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 001
Na wystawie nie zabraknie też materiałów (i publikacji) Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu: będą to publikacje książkowe, katalogi, fotografie itp.
W sposób szczególny kolorytu  obchodzonym urodzinom Schulza w bibliotece nadaje   wykonany specjalnie cykl 15 rysunków  pt. „ nienarysowane Sklepy cynamonowe”,  Benka Homziuka (UMCS).  Ta część obchodzonych w Lublinie urodzin zakończy się skosztowaniem tortu fundowanego przez bibliotekę dla miłośników Schulza i wiernych czytelników MBP. Zapowiedział się wpaść na swoje urodziny sam Wielki Brunio Schulz. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Dorożka ponoć zamówiona.
Z biblioteki impreza przeniesie się do Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, gdzie królować będzie fotografia inspirowana Drohobyczem i prozą poetycka Brunona Schulza (wernisaż o godz. 17). Obejrzymy ujęcia Jurija Kowalczyka i Grupy Artystycznej „Biały Kwadrat” ze Lwowa, Loli Kantor z USA i Roberta Chudzyńskiego z Płońska.
Podwójna tęcza na 116 urodziny Brunia - Zdjęcie 004Natomiast w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (o godz. 18) wernisaż wystawy „Między ilustracją a sztuką” przygotowany przez prezesa Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie - Grzegorza Józefczuka, który w pocie czoła razem z Leszkiem Cwaliną,  Wierą i Jurijem Romanyszami z Drohobycza zawieszają obrazy – Mariana Bocianowskiego, Mariusza Drzewińskiego, Dietera Judt z Berlina, Piotra Łucjana, Bartłomieja Michałowskiego, Stanisława Ożoga, Witalija Sadowskiego i Marka Szmidla). Wielki ośmio metrowy  baner, który zawiśnie na fasadzie WBP, będzie zwoływał fanów  i koneserów wysmakowanej sztuki malarskiej do byłej sali wystawienniczej BWA.
Koniec urodzin zapowiada się w Klubie  Alchemii przy ul. Złotej 3 (od godz. 19.30) – razem z Kresową Akademią Smaku... i zapewne będzie trwał do białego rana.
Myślę, że po 116  tych urodzinach Brunona Schulza  w Lublinie już nikt nie będzie miał wątpliwości o związkach  Wielkiego Drohobyczanina z naszym miastem – a wszystko zaczęło się dzięki...  zabiegom śp. profesora  Władysława Panasa, który nam zaszczepił tę miłość do Drohobycza i Schulza.
(Jerzy Jacek Bojarski)< Poprzedni
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.