Bruno Schulz i Drohobycz - mapa Drohobycza Drukuj
poniedziałek, 06 lipiec 2009
DrohobyczBruno Schulz i Drohobycz – mapa Drohobycza

Informacja dla mediów

Na 117. urodziny (12 lipca) Brunona Schulza Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała mapę Drohobycza przeznaczoną dla sympatyków jego twórczości i, oczywiście, jego rodzinnego miasta. Od 12 lipca będziemy mogli już błądzić po Drohobyczu z mapą, która okaże się być może inspiracją do „czytania” Schulza w kontekście rodzinnego matecznika, w którym żył i tworzył, by na końcu tragicznie zginąć.

Z tej okazji Renata Filipiak, wicedyrektorka biblioteki napisała: „W 17. rocznicę urodzin wybitnego pisarza i artysty oddajemy Państwu do rąk mapę Bruno Schulz i Drohobycz, rodzaj mini przewodnika po niezwykłym mieście autora Sklepów cynamonowych. Mapa, będąca owocem współpracy instytucji polskich i ukraińskich, ma tyleż przybliżyć miasto Schulza, co przypomnieć jego wielokulturowy charakter, a zarazem  pokazać jego wczoraj i dziś. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie służyć uwrażliwieniu na Innego, na współbrzmienie różnych kultur, języków i religii. [...] Życzymy Państwu, aby lektura mapy okazała się pomocna w przygotowaniu realnej podróży do «republiki marzeń», a czas wędrówki okazał się spotkaniem z «genialną epoką»”.

Pomysł wydania tej nietypowej publikacji wyszedł od pracownika biblioteki, Jerzego Jacka Bojarskiego. Jest on autorem koncepcji opracowania mapy, fotografii, projektu okładki i legendy wraz z obszernymi niejednokrotnie opisami 67 adresów. Autor legendy wybrał adresy związane bądź z biografią, bądź z prozą Schulza; opisy miejsc uwzględniają stan przedwojenny i powojenny, wykorzystują również fragmenty opowiadań.

Publikacji towarzyszą również teksty prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak z Katedry Historii Sztuki Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL (Czym jest mapa?), dr Wiery Meniok z  z Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka w Drohobyczu („Bezimienna i kosmiczna” mapa Drohobycza według Brunona Schulza), Grzegorza Józefczuka, prezesa powstałego w Lublinie Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza o (Drohobyczu i Brunonie Schulzu) [Stowarzyszenie jest współwydawcą mapy].

Mapa jest barwna, wydrukowana na specjalnym papierze, ma format A2, posiada liczne fotografie; zabezpieczono ją okładką, zawierającą szereg informacji. Znalazły się tam także reprodukcje portretów Schulza wykonanych przez współtwórcę „Kameny”, Zenona Waśniewskiego, a także reprodukcja rysunku lubelskiego artysty, Homziuka Kulawy ślepiec - przewodnik w Drohobyczu. Opracowanie kartograficzne wykonał Sławomir Mielnik. Nakład mapy wynosi 500 egz. W tym 117 ręcznie  numerowanych.

Publikacja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 10 lipca 2009 r. o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przy ul. Peowiaków 12 w obecności autora i współautorów. Właściwa promocja odbędzie się dopiero w sierpniu br.

Patronat medialny: Radio Lublin
(bjj)

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.