Tadeusz Mysłowski Drukuj
poniedziałek, 15 luty 2010
Tadeusz Mysłowski Tadeusz Mysłowski jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem). Studiował malarstwo pod kierunkiem Prof. Wacława Taranczewskiego oraz litografię u Prof. Konrada Srzednickiego, byłego asystenta Leona Wyczółkowskiego i Władysława Skoczylasa.

Wg Gazety Krakowskiej w artykule „Kraków kształci", napisanym na podstawie przeprowadzonej sondy, Tadeusz Mysłowski razem z Józefem Szajną uznani zostali za najwybitniejszych absolwentów krakowskich uczelni.

Karierę artystyczną Tadeusz Mysłowski rozpoczął w Paryżu prezentacją swych dzieł w Galerii Lambert. W 1970 r. wyemigrował do Nowego Jorku.

W 2009 r. TM został laureatem największej nagrody Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie za drzeworyt "On i Ona. Odnowa".

W 2010 dostał nagrodę Angelusa w Kategorii Artysta Roku

Potwierdzeniem sukcesu artystycznego Tadeusza Mysłowskiego są jego indywidualne wystawy:

 • 1995 wystawa retrospektywna, Muzeum Narodowe, Warszawa oraz Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko

 • 1996 Museum of Modern art. Hunfeld, Germany

 • 2002 Museum Piet Mondriana, Holandia

 • 2012 wystawa w Muzeum na Zamku, Lublin - w przygotowywaniu

Ponadto Tadeusz Mysłowski przedstawiał swoje prace na wystawach indywidualnych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Belgradzie, Tokio, Witebsku, Gradzu, Krakowie, Wrocławiu. Jego prace znajdują się w 35 muzeach na świecie.

Jego wystawa w Galerie Renos Xippas w Paryżu (luty 1996) została wykorzystana w filmie reklamowym IBM, nadanym podczas transmisji telewizyjnej z uroczystości wręczenia Oscarów oraz otwarcia Olimpiady w Atlancie w 1996 r. - obejrzało ją wówczas ponad 100 milionów widzów na całym świecie.

Projekt konkursowy monumentu World Trade Center Site Memorial Competition - udział polskiego zespołu w konkursie na monument upamiętnienia wydarzeń 11 września w Nowym Jorku; zespół autorski: rzeźbiarz - Tadeusz Mysłowski (Nowy Jork), architekci: Agnieszka Kantor-Kołodyńska i Wojciech Kołodyński (Lublin) oraz galeria Irena Hochman Fine Art. Ltd Nowy Jork - projekt wyróżniony dyplomem honorowym; wystawa pracy konkursowej w muzeum Harlem (Nowy Jork).

Artysta Tadeusz Mysłowski zawsze zaznacza, że Lublin jest miastem na mapie jego życia, miejscem sprawczym, to znaczy miastem jego identyfikacji kulturowej. Od momentu wyjazdu stąd czuje się jego małym ambasadorem, zawsze zaznaczając w swojej biografii, że istnieje - mieszka w dwóch unikalnych miastach: Lublinie i Nowym Jorku.

Podkreśla, że początki jego formatywnego rozwoju były wynikiem życzliwości i uczynności ludzi pokolenia wojny, którzy odsuwając swoje ambicje, pragnęli wszczepić młodemu pokoleniu wszystko, co w nich samych było najlepsze.

Uważa, że to tym ludziom i miastu swojej młodości zawdzięcza późniejszy sukces artystyczny. Często wspomina osobę profesora Eugeniusza Baranowskiego, byłego dyrektora Liceum Plastycznego. „Ja nigdy nie opuściłem mojego Lublina" - tak mówi Tadeusz Mysłowski.

Od lat 80-tych Tadeusz Mysłowski swoimi działaniami aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Lublina.

Współpracował z Andrzejem Mroczkiem, dyr. Biura Wystaw Artystycznych. Miał kilka indywidualnych wystaw w galeriach BWA:

 • 1980 Twarze Nowego Jorku - grafika komputerowa

 • 1997 Wystawa retrospektywna, Galeria Stara

 • 2002 World Trade Center wrzesień 2001, Galeria Labirynt

 • 2004 krzesło dla Malewicza - wernisaż z udziałem Szymona Bojko, Galeria Grodzka

 • 2006 Krzesłotrony (dla twórców modernizmu: Mondrian, Malewicz, Kobro, Strzemiński, Stażewski, Szpakowski) - marzec-kwiecień 2006, Galeria Grodzka

Ponadto T. Mysłowski uczestniczył w Lublinie w około 25 wystawach zbiorowych.

Inne działania artystyczne Tadeusza Mysłowskiego w Lublinie:

 1. W 1999 roku zaproponował Muzeum na Majdanku projekt instalacji, którą nazwał shrine - miejsce zadumy, miejsce pamięci. Z patronatem ówczesnego dyrektora Edwarda Balawejdera możliwa stała się realizacja tego projektu. Do współpracy zaprosił wówczas Tomasza Pietrasiewicza z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN oraz Zbigniewa Bargielskiego, kompozytora z Wiednia, związanego z Lublinem w latach drugiej wojny światowej.

Shrine - tekst red. Grzegorza Józefczuka jest materiałem do przygotowywanej książki Shrine, znajdującej się w procesie tworzenia.

 1. Kościół modelowy, Galeria sztuki sakralnej w Bramie Trynitarskiej, BWA, Muzeum Archidiecezjalne, listopad-grudzień 2000

 • Projekt kościoła modelowego powstał we współpracy z architekt Marią Balawejder-Kantor i studentami architektury: Agnieszką Kantor i Wojciechem Kołodyńskim

 • model kościoła w drewnie wykonali: Zbigniew Pyc - stolarz (Niedrzwica Duża) i Agnieszka Kantor

 • układ dźwiękowy na wernisaż przygotował Stanisław Fornal - dziennikarz i reżyser radiowy, dokumentalista dziejów radia w Kielcach i Lublinie, autor fraszek i aforyzmów

 1. Krzyż świetlny na placu przy bibliotece Łopacińskiego - marzec 2000; obiekt przeniesiony jako wotywny na plac pielgrzymkowy kościoła Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy

Ponadto T. Mysłowski starał się współpracować z władzami miasta, prowokując ich swoimi artystycznymi pomysłami, ażeby przez to chociaż w niewielkiej części spłacać dług wdzięczności miastu, które okazało mu swoje serce i dało przychylnych ludzi, będących mentorami jego rozwoju, co dało podstawę do wkroczenia w nowy etap via Lublin-Kraków-Paryż-Nowy Jork-Lublin.

Proponowane elementy przestrzenne dla Lublina, które nie zostały zrealizowane, to:

 • Monolit na placu przed teatrem w budowie - projekt czerwiec 2000

 • Kolumna Św. Michała na Placu po Farze - projekt maj 2002.

Inne działania:

Wystawa autorska TM jako absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, wybrana została do promocji na uroczystość 70-lecia Szkoły.

Tadeusz Mysłowski inicjatorem muzeum sztuki spirytualnej w Wieży Trynitarskiej.

Restauracja Odessa przy ul. Ewangelickiej/Jasnej w Lublinie - sala twórczości Tadeusza Mysłowskiego

Kawiarnia Szeroka 28 przy ul. Grodzkiej - wystrój wnętrza kawiarni.

W 2006 roku wyróżniony Medalem Serce dla Serc - ustanowionym przez Ks. Inf. Bogusława Wołyńskiego, kapłana, teologa i ekumenistę, poetę i filozofa, proboszcza Parafii Polskokatolickiej (zm. 1999)

Artykuł ks. Ryszarda Winiarskiego „Jak rodzi się Shrine", Angelus Bronowicki, Nr 2 (11) 2007

I Festiwal Muzyki Trakcji i Awangardy Muzycznej KODY 2009:

 • w studio Radia Lublin utwór Zbigniewa Bargielskiego, kompozytora z Wiednia, stworzony dla dzieła Tadeusza Mysłowskiego „W kierunku geometrii organicznej" - prezentacja łączna obu dzieł

 • film Michała Fajbusiewicza „Pomiędzy Niebem a Ziemią" zrealizowany przez TV Łódź, emitowany w TV3 Lublin

Prezentacja drzeworytu i filmu Michała Fajbusiewicza o twórczości T. Mysłowskiego podczas promocji kwartalnika AKCENT - Studio Radia Lublin, październik 2009; artykuł prof. Lechosława Lameńskiego o twórczości T.M. w tymże kwartalniku oraz zamieszczone reprodukcje dzieł T.M.

Projekt medali wykonany dla Akademii Medycznej - realizacja w toku (2009)

Tadeusz Mysłowski wymienia twórców lubelskich, z którymi współpracuje:
 • Tomasz Pietrasiewicz, Brama Grodzka - Teatr NN

 • Zofia Kopel-Szulc, artysta grafik

 • Danuta Ziemska, historyk sztuki

 • Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny kwartalnika AKCENT

 • Prof. Lechosław Lameński, historyk sztuki, KUL

 • Jerzy Jacek Bojarski, historyk, wydawca , redaktor „Niecodziennika Bibliotecznego"
image_002.jpg

Zrealizował film: ROZPOCZĘŁO SIĘ W PIOTRKOWIE. Z prywatnego archiwum pamięci opowiada Tade. Myslowski, Lublin 2010

 • dr Mirosław Haponiuk, historyk sztuki, filozof, UMCS

 • Edward Balawejder, były dyrektor Muzeum na Majdanku

 • Anna Fornal, Prezes Stowarzyszenia W STRONĘ SZTUKI

 • Prof. Ireneusz Kamiński, historyk sztuki, publicysta, UMCS, były redaktor KAMENY

 • Ks. Ryszard Winiarski, poeta, były proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Lublinie i redaktor czasopisma Angelus Bronowicki

 • Grzegorz Józefczuk, redaktor Gazety Wyborczej, Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza

 • Architekci: Maria Balawejder-Kantor, Agnieszka Kantor-Kołodyńska, Wojciech Kołodyński, Bolesław Stelmach

 • Joanna Kantor Martynuska, dr psychologii, tłumacz j. angielskiego, SWPS Warszawa

 • Stelmach Bolesław - architekt

 • Andrzej Krasowski b. dyrektor Szkoły Plastycznej
Opracowała: Maria Balawejder-Kantor

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.