Przed SIERPNIEM był LIPIEC 1980-2020
poniedziałek, 06 lipiec 2020
image_001.jpgW 2020 roku obchodzimy 40. rocznicę Lubelskiego Lipca. Miasto Lublin, we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, przygotowało okolicznościową wystawę „Przed sierpniem był lipiec”, która upamiętnia historię lipcowych dni 1980 roku.
Otwarcie wystawy z udziałem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka odbędzie się 6 lipca (poniedziałek) o godz. 11.00 na Placu Litewskim.

– Lublin był wielokrotnie świadkiem i zarazem uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Latem 1980 roku przez Polskę przetoczyła się fala strajków pracowniczych. Ich pierwszą odsłoną były lipcowe wydarzenia w Lublinie i na Lubelszczyźnie. W 40. rocznicę Lubelskiego Lipca, chcemy je przypomnieć. Przemiany ustrojowe i dzisiejszy kształt naszego kraju zawdzięczamy odwadze i determinacji bohaterów tamtych dni, zwykłym mieszkańcom naszej małej ojczyzny. Sukces Lubelskiego Lipca '80 otworzył drogę do ogólnonarodowego zrywu Polaków w walce o lepsze warunki życia, wolność i demokrację. Strajki 1980 roku i to, co wydarzyło się później, spowodowały zmianę oblicza nie tylko Polski, ale i całego świata. Zapraszam Państwa na wystawę „Przed sierpniem był lipiec” na Placu Litewskim, która przypomina wydarzenia sprzed 40 lat w Lublinie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Czytaj całość...
Bystrzyca Kłodzka
piątek, 03 lipiec 2020
image_021.jpg
Czytaj całość...
XIX wieczny Żyrardów w cegle
czwartek, 02 lipiec 2020
image_010.jpg
Czytaj całość...
DZIEŃ UNII LUBELSKIEJ
poniedziałek, 29 czerwiec 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Jubileuszowe spotkanie z okazji czterdziestolecia istnienia Akcentu
piątek, 26 czerwiec 2020
image_001.jpgWschodnia Fundacja Kultury „Akcent” serdecznie zaprasza na spotkanie jubileuszowe z okazji czterdziestolecia istnienia „Akcentu”
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (sala operowa)
30 czerwca 2020 r. (wtorek) godz. 17.00
Część I:
Konferencja, dyskusja, wystąpienia zaproszonych gości.
Temat wiodący: „Na pograniczu narodów i kultur ¬– ze wschodniej perspektywy”
Kwestia relacji międzykulturowych to bez wątpienia najważniejszy problem, z jakim musi uporać się świat w XXI stuleciu. W publikacjach „Akcentu” – czasopisma będącego rówieśnikiem „Solidarności” – już w latach 80. ubiegłego wieku zakreślony został nowy sens pojęcia „pogranicze” jako kategorii kulturowej obejmującej nie tylko sąsiedztwo geograficzne.
Czytaj całość...
Wernisaż wystawy poświęconej lubelskiej Jesziwie
czwartek, 25 czerwiec 2020
image_001.jpgW piątek (26 czerwca) w Galerii Ratusz odbędzie się otwarcie wystawy fotograficzno-poetyckiej „Jesziwa – serce żydowskiego Lublina. Poezja – głos żydowskiego serca” autorstwa Jerzego Liniewicza i Andrzeja Samborskiego.
W tym roku przypada 90. rocznica uroczystego otwarcia znanej na całym świecie uczelni religijnej – Jesziwas Chachmej Lublin. Choć jej funkcjonowanie przerwała wojna, dziś budynek ponownie służy społeczności żydowskiej i jest miejscem spotkań. Wystawa autorstwa Andrzeja Samborskiego (wiersze i przekłady poezji żydowskiej) i Jerzego Liniewicza (fotografie) opowiada historię Jesziwy, składa się z fotografii historycznych i aktualnych, opatrzonych poetyckim komentarzem.
Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 11.00 w Galerii Ratusz (Plac Łokietka 1). W trakcie otwarcia minikoncert zagrają Zbigniew Smagowski z zespołem Berberys oraz Przemysław Łozowski.
fot. Jerzy Liniewicz

Czytaj całość...
"Żydzi w kulturze muzycznej Galicji"
wtorek, 23 czerwiec 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
KUL  ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski nowym rektorem KUL
czwartek, 18 czerwiec 2020
Szanowni Państwo,

image_001.jpgMiło nam poinformować, że Senat KUL wybrał nowego rektora na kadencję 2020-2024. Przez najbliższe cztery lata funkcję tę będzie pełnił ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Na jedynym katolickim uniwersytecie w Polsce rektor jest wybierany przez senat bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy statutowego składu senatu w głosowaniu tajnym. Funkcję rektora może pełnić nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora, zatrudniony na Uniwersytecie w podstawowym miejscu pracy na czas nieokreślony. Nowego rektora wybierało 25 senatorów, a bezwzględna większość wynosiła 13 głosów. W wyborach wystartowało dwóch kandydatów: ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź oraz ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. Bezwzględną większość głosów uzyskał ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Protokół posiedzenia wyborczego zostanie przesłany przez aktualnie urzędującego rektora Wielkiemu Kanclerzowi KUL w ciągu trzech dni po dokonaniu wyboru, a Wielki Kanclerz w ciągu dwóch tygodni od otrzymania protokołu przedstawi Stolicy Apostolskiej uchwałę senatu o wyborze rektora z dołączoną do niej swoją aprobacją i z prośbą o zatwierdzenie uchwały. Po otrzymaniu zatwierdzenia zawiadomi o tym ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.


Czytaj całość...
Teatr im. H. Ch. Andersena wraca do grania
środa, 17 czerwiec 2020
image_003.jpgDecyzją Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie - Krzysztofa Rzączyńskiego otwieramy drzwi dla naszych Widzów i serdecznie zapraszamy na spektakl Tymoteusz i Psiuńcio w reżyserii Arkadiusza Klucznika.
Spektakl zostanie zagrany dwa razy, w ostatni weekend czerwca, na koniec sezonu teatralnego, to jest w sobotę 27 czerwca o g. 16:00 oraz w niedzielę 28 czerwca o g. 12:00.
Bilety w cenie 35 zł / osoba już w sprzedaży on line w serwisie Bilety24
oraz w kasie teatru, która jest czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 12:00.  
Wszelkie informacje dotyczące zakupu biletów znajdują się na naszej stronie w zakładce BILETY
Aktualny repertuar wydarzeń w teatrze znajduje się na naszej stronie w zakładce REPERTUAR

Tymoteusz i Psiuńcio fot. Przemysław Bator
Czytaj całość...
Nagroda Smart City Award dla Lublina
wtorek, 16 czerwiec 2020
image_001.jpgLublin otrzymał prestiżową nagrodę Smart City Award za wdrożenie kompleksowego modelu przestrzennego miasta. Nagroda została przyznana w kategorii Smart City w mieście od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców.

- Trójwymiarowy model, który powstał na potrzeby Lublina, jest kolejnym etapem budowania inteligentnego miasta i może być wykorzystany zarówno w działaniach partycypacyjnych, jak i rozwojowych. Od lat pracujemy nad tym, by Lublin był miastem inteligentnym, przez to bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i inwestorów. Nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że to krok w dobrym kierunku - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 3117
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.