XXVI Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie
środa, 14 sierpień 2019
image_049.jpgW najbliższy czwartek (15 sierpnia) już po raz 26. na Rynku Starego Miasta odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie. Ponad 40 trębaczy z całej Polski odegra hejnały miejskie z balkonu Trybunału Koronnego.
To coroczne wydarzenie muzyczne jest przede wszystkim możliwością zaprezentowania tradycyjnych hejnałów polskich miast oraz ich promowanie w skali kraju, stanowi dla Lublina utrwalenie tradycji hejnałowej sięgającej XVI w., kiedy po raz pierwszy hejnał został odegrany z wieży farnego kościoła św. Michała. Następnie hejnał był odgrywany z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie jest grany z balkonu Ratusza przy Krakowskim Przedmieściu.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Jarmark Jagielloński 16-18 sierpnia 2019
wtorek, 13 sierpień 2019
image_001.jpg

Jarmark Jagielloński w Lublinie rozpocznie się już w tym tygodniu. Od piątku do niedzieli (16-18 sierpnia) lubelskie Stare Miasto będzie stolicą kultury tradycyjnej i sztuki ludowej. Program składa się z ponad setki wydarzeń. Wybraliśmy dla Was kilka z nich, na które szczególnie warto się wybrać.

Czytaj całość...
Gdzie książki, tam mądrość - spotkanie autorskie Jola Reisch-Klose
wtorek, 13 sierpień 2019
image_002.jpgCzytelnictwo w naszym kraju od kilku lat pnie się w górę. Po książki coraz chętniej sięgają dzieci, głównie dzięki wysiłkom bibliotekarek i bibliotekarzy. Wasze działania promujące czytelnictwo przynoszą rezultaty. Wyróżnieniem dla mnie będzie wpisanie się w ten nurt.
Jako autorka książek mogę robić to poprzez spotkania autorskie i warsztaty tematyczne. Prowadzę je od wielu lat, dzieci i młodzież wychodzą z nich zadowolone, na poparcie czego mam całkiem długą listę referencji z bibliotek, gdzie gościłam. I to nie raz. Tematów do spotkań z Czytelnikami jest wiele.
Biografie słynnych ludzi inspirują. Czego mogą nas nauczyć życiorysy dwóch Ojców Świętych? Jakie, uznawane przez Nich wartości należy pielęgnować? Porozmawiamy o tym na spotkaniu pt: Dlaczego Jan Paweł II lubił worki, a papież Franciszek ma uśmiech dla każdego? Ponadto dzieci dowiadują się, co to jest biografia, oraz dlaczego pisarzom zdarza się mieszać fikcję z rzeczywistością.
Czytaj całość...
Spotkanie z Piotrem Nazarukiem, autorem książki "Kokebebe"
czwartek, 08 sierpień 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Wernisaże literackie Akcentu
środa, 07 sierpień 2019
image_001_150.jpgWschodnia Fundacja Kultury „Akcent” serdecznie zaprasza
na spotkanie z cyklu „Wernisaże literackie Akcentu”
gościem specjalnym spotkania będzie
Jarosław Cymerman
eseista, literaturoznawca, teatrolog kierownik Muzeum Literatury im. Józefa CzechowiczaCzytaj całość...
Autoportret w dziejach malarstwa europejskiego w Galerii 72.
środa, 07 sierpień 2019
image_001.jpgSzanowni Państwo,
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie zaprasza na spotkanie ilustrowane obrazem w formie prezentacji multimedialnej, którego tematem będzie Artyści o sobie. Autoportret w dziejach malarstwa europejskiego. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek,  8 sierpnia 2019  o godzinie 11-ej,
w przestrzeni Galerii 72 przy ulicy Lubelskiej 55.

Zapraszamy wszystkich Państwa na opowieść o dziejach autoportretu, kiedy powstał i jak się rozwijał. Jakie pobudki skłaniały artystę do przedstawiania samego siebie? Poznamy rozmaite typy i formy autoportretu. Autoportret ukazuje nam twórcę jako przedstawiciela pewnej epoki, członka grupy, warstwy lub klasy społecznej. Ukazuje się on najczęściej w swoim najbliższym środowisku – mieszkaniu lub pracowni. W przypadku autoportretu artysta jest swym własnym modelem, gdzie osoba portretująca przyjmuje rolę osoby portretowanej.

Czytaj całość...
W Kazimierzówce pożegnanie dr hab Alicji Puszki, historyka z KUL
poniedziałek, 05 sierpień 2019
image_002.jpgW kościele pw. MB Częstochowskiej w Kazimierzówce. odprawiono mszę święto w intencji zmarłej. W uroczystej mszy, którą celebrował ks. prof. Edward Walewander - udział wzięli: rodzina, społeczność akademicka, koledzy, przyjaciele i sąsiedzi. Obecna była m. in. koleżanka z roku Elżbieta Kruk -europosłanka PE, oraz Stanisław Gogacz Senator RP.
Alicja Puszka urodziła się 5 września 1960 r. w Świdniku. Z KUL związana była od niemal 40 lat, najpierw jako studentka historii, a od 1987 r. wykładowca w Instytucie Historii. Rozprawę doktorską, przygotowaną na seminarium historii historiografii i dydaktyki historii na Uniwersytecie Warszawskim obroniła w 1997 r. Habilitację, na podstawie pracy "Działalność opiekuńczo-wychowawcza Zakonu Sióstr Miłosierdzia Wincentego à Paulo w Lublinie w XIX i XX wieku" uzyskała w 2014 r.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
XXV edycja Nagrody im. Anny Platto
poniedziałek, 05 sierpień 2019
biblioteki_wbp_002.jpgWojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego oraz prywatni sponsorzy informują, że wręczenie Nagrody im. Anny Platto odbędzie się 8 sierpnia 2019 r. w Galerii WBP o godz. 11.00.
Uroczystość objął Honorowym Patronatem Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska – Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Podczas Gali Nagrody im. Anny Platto jest planowane uhonorowanie inicjatorów
i fundatorów Nagrody oraz organizatorów, najdłużej zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia od początku jej istnienia, od 1995 roku. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa „Nagroda im. Anny Platto. XXV lat” prezentująca Laureatki.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Zapisz się na warsztaty rzemiosła tradycyjnego Jarmark Jagielloński | 16-18 sierpnia 2019
wtorek, 30 lipiec 2019
Od 30 lipca można będzie zapisywać się na warsztaty w ramach Jarmarku Jagiellońskiego (16-18 sierpnia 2019, Lublin). W tym roku nauczymy się wyplatać lalki motanki, rzeźbić drewniane ptaszki czy wykonywać litewskie pieśni sutartinės. Nie zabraknie też warsztatów związanych z tematem przewodnim tegorocznej edycji – pszczelarstwem.
image_001.jpg
SPRAWDZAM WARSZTATY


Czytaj całość...
Sobotni Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie
poniedziałek, 29 lipiec 2019
fot. Jerzy Jacek Bojarski
image_002.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 2922
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.