65 rocznica likwidacji Getta Lubelskiego
poniedziałek, 12 listopad 2007
Z okazji 65 rocznicy zlikwidowania szczątkowego już getta na Majdanie Tatarskim ( 9 XI 1942) społeczność żydowska, przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja z Teatru NN, młodzież ze SP nr 20 -  złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Getta Lubelskiego.65 rocznica likwidacji Getta Lubelskiego - Zdjęcie 001
Czytaj całość...
Lech Wałęsa  Moja III RP
poniedziałek, 12 listopad 2007
Moja III RP - Zdjęcie 001Były prezydent 9 XI odwiedzi Lublin. Promował swoja najnowszą książkę "Moja III RP". Noblista , legendarny przywódca „Solidarności” przybył na zaproszenie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji. Jego osoba przyciągnęła tłumy. Prezydent mówił o sytuacji w kraju, ale i w świecie. Na spotkaniu obecne były władze miasta i województwa. Prezydent odpowiadał na pytania z sali. Na zakończenie wystąpienia Lech Wałęsa otrzymał od wicemarszałka Jacka Sobczaka parasol z  „marką Lubelszczyzny. W kolejce do prezydenta po autograf. który wpisywał do swojej najnowszej  książki  „Moja III RP’ ustawiła się bardzo długa kolejka.
(bjj)

Czytaj całość...
Kilka słów o Grupie Literackiej A4
poniedziałek, 12 listopad 2007
Grupa literacka A4 - Zdjęcie 001    Krasnystaw – niewielkie (prawie 20-tysięczne) miasto położone na Wyżynie Lubelskiej. Dawniej biegły tędy szlaki handlowe na Wschód, ten bliższy i ten bardziej odległy, zdarzało się więc, że i jakiś pisarz albo poeta zabłądził w te strony. Przytrafiło się to m.in. Rejowi, Szymonowicowi, Niesieckiemu, Krasickiemu, Fredrze, Kamieńskiej (tej ostatniej z racji przyjścia tutaj na świat).
Czytaj całość...
Leora Tec w Lublinie
piątek, 09 listopad 2007
Lora Tec w Lublinie - Zdjęcie 003
Leora Tec
Do Teatru NN  do Lublina przyjechała córka polskiej  żydówki Nechamy Tec – Leora. Nechama Tec urodziła się w Lublinie. Okupację przeżyła  na Białorusi ukrywając się jako chrześcijanka. To na podstawie jej książki  „Defiance. The Bielski partisans” w Wilnie powstaje  amerykański film. Leora do Lublina przyjeżdża po  raz trzeci – żywo interesuje się pracami Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”. Spotkała się z młodzieżą chce poznać historię lubelskich ŻYDÓW. Odwiedziła miejsca pamięci m.in. na „Umschlagplatz”
(bjj)
Czytaj całość...
Żydzi w Lublinie. Żydzi we Lwowie.
piątek, 09 listopad 2007
Żydzi w Lublinie. Żydzi we Lwowie - Zdjęcie 001Dzisiaj Lublin i Lwów to miasta partnerskie. W przedwojennej zaś Polsce ważne miejsca kultury żydowskiej. Publikacja podjęła próbę interdyscyplinarnego  porównania tych dwóch ośrodków miejskich w kontekście żydowskim. Promocję książki w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” poprowadziła Joanna Zętar, wspomogli ją dr hab. (KUL). Sławomir Żurek i dr Monika Szabłowska–Zaremba.
Czytaj całość...
Akcja Erntefest w perspektywie świadków
środa, 07 listopad 2007
Akcja Erntefest w perspektywie świadków - Zdjęcie 001
W Centrum Informacji i Edukacji na Majdanku miał miejsce  panel dyskusyjny Akcja „Erntefest” w perspektywie świadków  na marginesie książki Raula Hilberga Sprawcy Ofiary Świadkowie. Panel dyskusyjny poprowadził Dariusz Libionka  z udziałem Roberta Kuwałka i Piotra Weisera.
(jjb)
Poniżej materiały ze spotkania -  fotograficzne, audio i wideo –  przygotował Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
64 rocznica akcji "Erntefest"
wtorek, 06 listopad 2007
66 rocznica akcji       Na Majdanku 5 listopada 2007 r. odbyły się uroczystości z okazji rocznicy akcji „Erntefest” (Dożynki)  – masowej egzekucji żydowskich więźniów obozów na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej. Modlitwę za zmarłych, najpierw po hebrajsku, a potem po polsku poprowadził Roman Litman. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze  przy rowach egzekucyjnych i pomniku ufundowanym przez Dawida  Efratiego  (byłego więźnia i uciekiniera z obozu w Trawnikach) -  i Towarzystwo Opieki nad Majdankiem.
      W tym miejscu  3 listopada 1943 roku rozstrzelano 18400 Żydów – więźniów Majdanka, obozów pracy w Lublinie. Ogółem 3-4 listopada 1943 roku w Akcji „Erntefest” na terenie dystryktu lubelskiego niemieckie oddziały policyjne zamordowały na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej około czterdzieści dwa tysiące ŻYDÓW.
(bjj)
Poniżej materiały z uroczystości: audio, wideo i fotograficzne przygotował Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
FESTUM OMNIUM SANCTORUM
środa, 31 październik 2007
FESTUM OMNIUM SANCTORUM - Zdjęcie 032Dzień 1 listopada, to dzień Wszystkich Świętych, znanych i nieznanych. Natomiast 2 listopada obchodzimy święto wszystkich Zmarłych. Pomyślmy o nich w tym dniu modląc się za nich  o Życie Wieczne. To chwila refleksji nad własnym życiem. Wśród nich jest wielu zasłużonych  dla Lublina, ludzi pióra, ale i mikrofonu, księży i przemysłowców, zwykłych patriotów, którzy oddali życie za Ojczyznę, naszych kolegów i przyjaciół. Cmentarze pokazują nam  również jak wielokulturowe jest nasze miasto. Pamiętajmy o wszystkich zmarłych w tych najbliższych dniach.
(bjj)

Czytaj całość...
Pogranicze
poniedziałek, 29 październik 2007
Pogranicze - Zdjęcie 033
Promocja drugiego tomu Rocznika Naukowego Polska – Ukraina,  Pogranicze, który ukazał się w języku polskim i ukraińskim  sygnowany przez Wydawnictwo UMCS odbyła się klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Złotej.  Udział  wzięli rektor UMCS  Wiesław Kamiński,  naukowcy z Uniwersytetu w Drohobyczu im. Iwana Franki: prof. Leonid Tymoszenko i dr Wiera Meniok, oraz dominikanin  Aleksander Hauke-Ligowski OP.
Czytaj całość...
Książka prof. Lechosława Lameńskiego i Festiwal Ciasteczek
poniedziałek, 29 październik 2007
Książka prof. Lechosława Lameńskiego "Stach z Warty. Szukalski i Szczep Rogate Serce", wydana  przez Wydawnictwo KUL była promowana w Hadesie w zaskakujący sposób co można zobaczyć na fotografiach. Towarzyszył jej pierwszy na świecie Festiwal Ciasteczek Wernisażowych.
Lamenski - Zdjęcie 008
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 2771 - 2780 z 2819
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.