"ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY"
środa, 20 maj 2020
image_002.jpgDnia 20 grudnia 2017 roku na sesji plenarnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku uchwalono, że 20 maja będzie obchodzony, jako światowy Dzień Pszczoły.
Pszczoły należą do nadrodziny owadów z rzędu błonkoskrzydłych.
Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia, ale również takich, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat, a ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona.
Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw i podnoszą wydajność upraw. Niektóre z gatunków roślin bez pracy pszczół nie mogły by owocować.
Pszczoły zapylają nie tylko rośliny użytkowe, ale również rośliny dzikie, tworzące różne ekosystemy lądowe.
Te zbiorowiska roślinne produkują tlen niezbędny do życia a także są odpowiedzialne za wiele innych usług ekosystemowych. Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi.
fot. S. Skomra
Już teraz polecamy bardzo

Czytaj całość...
Park Ludowy - postęp prac
środa, 20 maj 2020
image_002.jpgParku Ludowy zyskuje nowe oblicze a efekty prowadzonej rewitalizacji są już widoczne. Wyznaczone są już wszystkie naturalne tory rowerowe, gotowe są murki przy schodach głównych przy ul. Piłsudskiego, a także konstrukcja kładki przez Bystrzycę, która czeka na ostatnie zabezpieczenia przed korozją, montaż balustrad i drewnianego podestu.
Trwają intensywne prace przy wymianie gruntu i wykonywaniu stabilizacji pod alejki. Ma to związek z wprowadzoną zmianą technologii wzmocnienia alejek parkowych dla spełnienia parametrów nośności. Nad rzeką Bystrzycą powstaje przystań kajakowa, schody i zejście do wody. W najbliższym czasie rozpocznie się budowa ogrodzenia wybiegu dla psów. W zakresie robót instalacyjnych - w 95 % gotowe są rurociągi wodociągowe oraz kanalizacja do przepompowni sanitarnej. Trwają prace przy modernizacji rowu melioracyjnego, montaż wyposażenia technologii i wyposażenia przepompowni deszczowej.
Czytaj całość...
26 Biuletyn Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej
wtorek, 19 maj 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Nowa siedziba UM Lublin przy ul. Spokojnej 2
piątek, 08 maj 2020
image_002.jpgSzanowni Państwo, 170 pracowników zajmie nowe pomieszczenia w biurowcu przy ul. Spokojnej 2. W nowej siedzibie urzędu działa już Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Obsługi Inwestorów oraz Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Do czerwca ze starego budynku przy ul. Leszczyńskiego 20 przeniosą się kolejne wydziały: Spraw Administracyjnych, Zdrowia i Profilaktyki oraz Biura Prawnego.

Jako pierwsi pracę w nowej lokalizacji tydzień temu rozpoczęli pracownicy Biura Obsługi Inwestorów oraz Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów (dotychczas przy ul. Wieniawskiej 14). Do nowej lokalizacji przeniósł się także Urząd Stanu Cywilnego, w którym aktualnie mieszkańcy mogą osobiście załatwić dwie sprawy – dokonać zgłoszenia urodzenia dziecka i sporządzić aktu zgonu. To jedyne czynności (oprócz odbioru dowodu osobistego), które urząd prowadzi w stanie epidemii w sposób bezpośredni.
Czytaj całość...
4 Maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka
środa, 06 maj 2020
image_001.jpgDzień ten oficjalnie ustanowiono w 2002 r. Zainicjował go australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych 2 grudnia 1998 roku w Linton pięciu kolegów-strażaków: Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa. Po konsultacjach krajowych i międzynarodowych organizacji strażaków ustalono termin obchodów na dzień wspominania św. Floriana w kościele katolickim, patrona strażaków.

   W Polsce Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe od 2003 roku, ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku, poprzez dodanie artykułu 30a. Tradycyjnie jest on obchodzony w naszym kraju od pięciu wieków.
Koncerty fortepianowe Andrzeja Nikodemowicza przez Ewę Nidecką odczytane.
poniedziałek, 04 maj 2020
image_009.jpg„Wśród dzieł instrumentalnych Andrzeja Nikodemowicza szczególną pozycję zajmują koncerty fortepianowe. Łącznie siedem koncertów powstało w latach 1994–2007” – pisze autorka” [i]
Zważywszy na fakt, jak mało pisuje się o kompozytorach współczesnych (z wyjątkiem kilku najbardziej uznanych, a i to nie za często), warto zwrócić uwagę na cały cykl artykułów będących egzegezą „Koncertów fortepianowych” Andrzeja Nikodemowicza (1925-2017). Ich autorka – Ewa Nidecka to teoretyczka muzyki pracująca na Uniwersytecie Rzeszowskim, która od lat tłumaczy, opisuje i propaguje muzykę kompozytora. Nie godzi się, aby w mieście, w którym ten właśnie kompozytor przeżył trzydzieści siedem lat swego życia (od 1980 do śmierci w r. 2017) nie docenić wagi tego autorskiego przedsięwzięcia.

Prof. Andrzej Nikodemowicz i dr Ewa Nidecka ze swoją publikacją "Muzyka sakralna w twórczości Andrzeja Nikodemowicza"
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Krzysztof Ludwin, Zmienność nastroju II
wtorek, 03 marzec 2020
Powiększimage_013.jpg
Czytaj całość...
Kobieta Sukcesu - Głosujmy na Magdalenę Opalkę!
czwartek, 27 luty 2020
image_001.jpgSzanowni Państwo,
nasza Koleżanka Magdalena Opalka, kierowniczka Filii nr 40 MBP została nominowana do tytułu Kobieta Sukcesu w plebiscycie Dziennika Wschodniego!

Bardzo się cieszymy i gratulujemy nominacji! Zachęcamy do oddania głosu na Magdę :).

Magdalena Opalka pierwsza na planie

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Wieczór autorski Marii Mironowicz-Panek w Dworku Wincentego Pola
środa, 26 luty 2020
image_001.jpg
Czytaj całość...
Pola Wałach laureatką Złotej Sztalugi 2020
wtorek, 25 luty 2020
image_001.jpgTegoroczną reprezentantką Lublina w finale "The International Children Art Competition Golden Easel" (Międzynarodowego Konkursu Sztuka Dziecka Złota Sztaluga 2020) jest POLA WAŁACH, uczestniczka warsztatów plastycznych z cyklu „Edukacja przez sztukę”, które odbywają się w Biblio F. 32 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Pola po raz drugi jedzie do Lwowa reprezentować Lublin. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

J. Słupska-Maron
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 31 - 40 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.