Logo Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2016
piątek, 21 wrzesień 2007
Logo LublinaCzekałem z niecierpliwością na lubelskie logo Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2016, patrząc z zazdrością na rywali pretendujących do tytułu, którzy  już się takowego dorobili. I stało się. Mamy logo. Według mnie Jarosław Koziara stanął na wysokości zadania. Panowie: Grzegorz Józefczuk (Gazeta Wyborcza) i ks. Ryszard Winiarski (Angelus Bronowicki nr 13) są odmiennego zdania i wolno im. De gustibus non disputandum est (w sprawach smaku, gustów upodobań nie ma dyskusji).
Czytaj całość...
VI Sztuka Dialogu w Lublinie
środa, 25 lipiec 2007
Sztuka dialoguW dniach 20-30 lipca w Nasutowie pod Lublinem odbywają się VI Sztuka Dialogu organizowana przez:
Laboratorium Dramatu TAT w Warszawie
Teatr NN w Lublinie
Konfrontacje Teatralne w Lublinie
Fundację Nowy Staw
Miasto Lublin.
Czytaj całość...
Minister Ujazdowski w Lublinie
wtorek, 17 lipiec 2007
Minister Ujazdowski w LublinieMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwiedził w piątek lubelskie zabytki, w których były albo są prowadzone prace konserwatorskie. Na placu katedralnym  Niecodziennik Biblioteczny przywitał ministra słowami: „Panie ministrze witamy w Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.  Minister wszedł do katedry. Obejrzał skarbiec i  sprawdzał „postawiony do kąta” walory akustyczne  sali katedralnej. Wpisał się do księgi pamiątkowej. Następnie z towarzyszącymi osobami m.in. posłem Krzysztofem Michałkiewiczem  i marszałkiem województwa  Jarosławem Zdrojkowskim udał się do oo. Dominikanów. Po drodze zatrzymał się koło Starego Teatru. Dostojnego gościa po „lubelskim Wawelu” oprowadzał przeor klasztoru Robert Głubisz – opowiadając o przeprowadzonych remontach, wtrącając różne ciekawe anegdoty związane z klasztorem. Potem minister udał się na Zamek Lubelski na konferencje prasową (jjb)
Czytaj całość...
XXII Międzynarodowe Spotkania Folklorystczne
wtorek, 17 lipiec 2007
 XXII  Międzynarodowe Spotkania FolklorystczneZespoły z 8 krajów świata, w tym z Meksyku  i Turcji, wystąpią w Lublinie podczas  Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Koncerty odbywają się Muszli Koncertowi w Ogrodzie Saskim. Zgodnie z tradycją spotkań, na przemian co rok uczestniczą w MSF zespoły dorosłe i dziecięce, w tym roku występują mali artyści. Do piątku zobaczymy zespoły z ośmiu krajów, m.in. z Rosji, Bułgarii i Estonii.
Więcej czytaj o programie na stronie http://www.zpit.lublin.pl/msfo.htm
Czytaj całość...
Amicus Libri
piątek, 06 lipiec 2007
Rektor UMCS Wiesław Kamiński wręcza Amicus LibriW tym roku 5 lipca w Ogrodzie Botanicznym przy Dworku Kościuszki nagrodą „Amicus Libri” przyznawaną przez Wydawnictwo UMCS uhonorowano profesora Krzysztofa Stępnika za ,,wieloletnią współpracę z Wydawnictwem UMCS oraz redakcję naukową serii Obrazy Kultury Polskiej", a także Martę i Zdzisława Kwiatkowskich za ,,twórczy udział w kształtowaniu wizerunku edytorskiego Wydawnictwa UMCS". Zgromadzonych Gości ciepło przywitał Andrzej Peciak - dyrektor Wydawnictwa. Po nim  głos zabrał rektor UMCS prof. Wiesław A. Kamiński, po czym obaj panowie wręczyli nagrody. W imieniu państwa Kwiatkowskich króciutko dziękował p. Zdzisław. zaś „wykładem profesorskim” wdzięcznie , a długo dziękował prof. Stępnik.. Przyjaciele, miłośnicy i wszyscy kochający książkę zasiedli do rozstawionych stołów. Niecodziennik Biblioteczny Laureatom serdecznie gratuluje.
(jjb)

Czytaj całość...
690 rocznica lokacji Lublina
środa, 04 lipiec 2007
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 1„Oda do radości” na placu Litewskim
Koncert na placu Litewskim zgromadził liczne tłumy mimo niepewnej pogody, chmury nie odstraszyły melomanów. Przed rozpoczęciem części artystycznej prezydent Adam Wasilewski  wraz z rektorem KUL ks. Stanisławem Wilkiem czytali na przemian dokument lokacyjny (rektor po łacinie) Władysława Łokietka z 1317 roku. Dyrektor Tersa Falgier-Księska wprowadziła w klimat koncertu.

Czytaj całość...
Ekslibris religijny Krzysztofa Kmiecia
środa, 13 czerwiec 2007
Ekslibris religijny - Krzysztof KmiećKRZYSZTOF KMIEĆ, ur. w 1950 w Cieplicach Śląskich Zdroju. Doktor farmacji, adiunkt Katedry Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2002-2005 członek Senatu tej uczelni. W pracy zawodowej zajmuje się roślinami leczniczymi, a zwłaszcza ich historią w rozwoju terapii. Szczególnie interesuje się właściwościami leczniczymi kasztanowca oraz jego znaczeniem w sztuce i architekturze. Podróżnik, dotarł do ponad 30 krajów, głównie egzotycznych, a także na Spitsbergen. Twórca ponad 2200 ekslibrisów o tematyce farmaceutycznej, medycznej, przyrodniczej, religijnej, orientalnej, muzycznej, górskiej i wielu innych. Autor takich pozycji jak "Rośliny lecznicze w Panu Tadeuszu", "Farmacja, kuchnia i ekslibrisy" oraz katalogu "Ekslibrisy farmaceutów", który prezentuje 415 prac dedykowanych przedstawicielom zawodu. Także pozycji „Święci Kosma i Damian patroni farmacji jako motyw ekslibrisu” i „Ekslibrisy historyków farmacji” wraz z aptekarzem Janem Majewskim. Wspólnie z poetą aptekarzem Walterem Pyką wydał książkę „Ekslibrisy wierszem pisane”.  Obdarzony honorowym tytułem "Pasjonat Farmacji 2003" oraz medalem Ignacego Łukasiewicza Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. W kraju i zagranicą miał ponad 100 wystaw indywidualnych i ponad 150 zbiorowych. (a)
Czytaj całość...
Nasi sąsiedzi
wtorek, 12 czerwiec 2007
Pisarze ukraińscy Program pobytu pisarzy ukraińskich Sergieja Ponomarienki i Sergieja  Sołowiowa w Lublinie w dniach 26 – 29 maja 2007 roku, w ramach sesji literacko-historycznej „Nasi Sąsiedzi”
26 maja, sobota. Przyjazd do Lublina, zwiedzanie miasta, spotkanie z Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
27 maja, niedziela. Wyjazd do Kazimierza, godz. 12, 00. Spotkanie autorskie w Kuncewiczówce, spotkanie prowadzi Wojciech Pestka.
28 maja, poniedziałek. Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, ul. M.Curie Skłodowskiej 5, godz. 9.00, sala nr 24,  spotkanie z doktorantami i naukowcami kolegium.
28 maja, poniedziałek. Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2., godz.11,20. Wykład S. Sołowiowa oraz S. Ponomarienki: Obraz młodego pokolenia we współczesnej literaturze ukraińskiej.
28 maja, poniedziałek. UMCS, Zakład Slawistyki, spotkanie z naukowcami i studentami  ukrainistyki UMCS. Spotkanie prowadzi prof. dr hab. Feliks Czyżewski, godzina 17,00, sala nr 421.
29 maja, wtorek Biblioteka Miejska Filia nr 2, Peowiaków 12, godz. 11,15. Spotkanie z młodzieżą licealną, wykład w języku rosyjskim: Obraz młodzieży we współczesnej literaturze ukraińskiej.
Czytaj całość...
Wielkie czytanie
wtorek, 12 czerwiec 2007
Wielkie Czytanie - Filia 10 3 czerwca  o godzinie 13.00 ruszyła „Lokomotywa”. Rozpoczął się Tydzień Czytania Dzieciom. Bibliotekarze zaprosili najmłodszych Lublinian na spotkania autorskie z pisarzami – Grażyną Ruszewską, Zbigniewem Dmitrocą, Ewą Czerwińską, Edytą Zarębską, Alicją Barton, na wycieczki
z Hanną Wyszkowską i Koziutkiem po mieście oraz w podziemia lubelskie. Były konkursy, zabawy, inscenizacje, a przede wszystkim dużo czytania.  W realizację programu zaangażowały się: Projekt Kultura, Biuro Marketingu Miasta, Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania PSP im. S. Wyspiańskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” – Teatr Panopticum, Teatr Żywego Planu „Tęczowy Krokodylek”, Teatr Jasny, Szkółka Jeździecka "Bonanza", Komenda Policji, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, szkoły podstawowe i przedszkola lubelskie.
Czytaj całość...
CZAS - wystawa książki artystycznej
poniedziałek, 11 czerwiec 2007
Książka artystyczna - zdjęcie 16PO RAZ PIERWSZY W LUBLINIE !

8 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki - CZAS trafił do naszego miasta. Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniach od 12 do 26 kwietnia mogliśmy oglądać wystawę prezentującą książkę artystyczną .
Wystawa miała swoją premierę w Lodzi ,pokazywana była w galeriach Krosna i Wrocławia. W Lublinie uroczyście otworzył ją prezydent Włodzimierz Wysocki. Obecna była także pomysłodawczyni festiwalu, jego główna organizatorka i kurator wystawy Alicja Słowikowska.
Ekspozycja  zawierała prace 84 twórców z 20 krajów. Były  wśród nich książki eksperymentalne, przestrzenne dzieła sztuki, unikaty, rękopisy, wydawnictwa autorskie.
Nowatorskie, artystyczne spojrzenie na książkę, ciekawe połączenia obrazu, słowa a czasem dźwięku było dla wielu odbiorców prawdziwym zaskoczeniem.
Równie dużym i miłym zaskoczeniem ,szczególnie dla organizatorów, było zainteresowanie wystawą. W czasie 11 dni wystawę odwiedziło blisko trzy tysiące osób .To prawdziwy sukces i potwierdzenie udanego pomysłu MBP. W maju, 8 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki cieszyć będzie oczy i serca mieszkańców Szczecina. Do końca roku wystawa wędrować będzie po Polsce .W roku przyszłym rozpoczyna się jej światowe wędrowanie. Pierwszym krajem prezentacji będzie Irlandia.
Renata Filipiak
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3091 - 3100 z 3101
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.