VI Sztuka Dialogu w Lublinie
środa, 25 lipiec 2007
Sztuka dialoguW dniach 20-30 lipca w Nasutowie pod Lublinem odbywają się VI Sztuka Dialogu organizowana przez:
Laboratorium Dramatu TAT w Warszawie
Teatr NN w Lublinie
Konfrontacje Teatralne w Lublinie
Fundację Nowy Staw
Miasto Lublin.
Czytaj całość...
Minister Ujazdowski w Lublinie
wtorek, 17 lipiec 2007
Minister Ujazdowski w LublinieMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwiedził w piątek lubelskie zabytki, w których były albo są prowadzone prace konserwatorskie. Na placu katedralnym  Niecodziennik Biblioteczny przywitał ministra słowami: „Panie ministrze witamy w Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.  Minister wszedł do katedry. Obejrzał skarbiec i  sprawdzał „postawiony do kąta” walory akustyczne  sali katedralnej. Wpisał się do księgi pamiątkowej. Następnie z towarzyszącymi osobami m.in. posłem Krzysztofem Michałkiewiczem  i marszałkiem województwa  Jarosławem Zdrojkowskim udał się do oo. Dominikanów. Po drodze zatrzymał się koło Starego Teatru. Dostojnego gościa po „lubelskim Wawelu” oprowadzał przeor klasztoru Robert Głubisz – opowiadając o przeprowadzonych remontach, wtrącając różne ciekawe anegdoty związane z klasztorem. Potem minister udał się na Zamek Lubelski na konferencje prasową (jjb)
Czytaj całość...
XXII Międzynarodowe Spotkania Folklorystczne
wtorek, 17 lipiec 2007
 XXII  Międzynarodowe Spotkania FolklorystczneZespoły z 8 krajów świata, w tym z Meksyku  i Turcji, wystąpią w Lublinie podczas  Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Koncerty odbywają się Muszli Koncertowi w Ogrodzie Saskim. Zgodnie z tradycją spotkań, na przemian co rok uczestniczą w MSF zespoły dorosłe i dziecięce, w tym roku występują mali artyści. Do piątku zobaczymy zespoły z ośmiu krajów, m.in. z Rosji, Bułgarii i Estonii.
Więcej czytaj o programie na stronie http://www.zpit.lublin.pl/msfo.htm
Czytaj całość...
Amicus Libri
piątek, 06 lipiec 2007
Rektor UMCS Wiesław Kamiński wręcza Amicus LibriW tym roku 5 lipca w Ogrodzie Botanicznym przy Dworku Kościuszki nagrodą „Amicus Libri” przyznawaną przez Wydawnictwo UMCS uhonorowano profesora Krzysztofa Stępnika za ,,wieloletnią współpracę z Wydawnictwem UMCS oraz redakcję naukową serii Obrazy Kultury Polskiej", a także Martę i Zdzisława Kwiatkowskich za ,,twórczy udział w kształtowaniu wizerunku edytorskiego Wydawnictwa UMCS". Zgromadzonych Gości ciepło przywitał Andrzej Peciak - dyrektor Wydawnictwa. Po nim  głos zabrał rektor UMCS prof. Wiesław A. Kamiński, po czym obaj panowie wręczyli nagrody. W imieniu państwa Kwiatkowskich króciutko dziękował p. Zdzisław. zaś „wykładem profesorskim” wdzięcznie , a długo dziękował prof. Stępnik.. Przyjaciele, miłośnicy i wszyscy kochający książkę zasiedli do rozstawionych stołów. Niecodziennik Biblioteczny Laureatom serdecznie gratuluje.
(jjb)

Czytaj całość...
690 rocznica lokacji Lublina
środa, 04 lipiec 2007
690 lecie lokacji Lublina - zdjęcie 1„Oda do radości” na placu Litewskim
Koncert na placu Litewskim zgromadził liczne tłumy mimo niepewnej pogody, chmury nie odstraszyły melomanów. Przed rozpoczęciem części artystycznej prezydent Adam Wasilewski  wraz z rektorem KUL ks. Stanisławem Wilkiem czytali na przemian dokument lokacyjny (rektor po łacinie) Władysława Łokietka z 1317 roku. Dyrektor Tersa Falgier-Księska wprowadziła w klimat koncertu.

Czytaj całość...
Ekslibris religijny Krzysztofa Kmiecia
środa, 13 czerwiec 2007
Ekslibris religijny - Krzysztof KmiećKRZYSZTOF KMIEĆ, ur. w 1950 w Cieplicach Śląskich Zdroju. Doktor farmacji, adiunkt Katedry Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2002-2005 członek Senatu tej uczelni. W pracy zawodowej zajmuje się roślinami leczniczymi, a zwłaszcza ich historią w rozwoju terapii. Szczególnie interesuje się właściwościami leczniczymi kasztanowca oraz jego znaczeniem w sztuce i architekturze. Podróżnik, dotarł do ponad 30 krajów, głównie egzotycznych, a także na Spitsbergen. Twórca ponad 2200 ekslibrisów o tematyce farmaceutycznej, medycznej, przyrodniczej, religijnej, orientalnej, muzycznej, górskiej i wielu innych. Autor takich pozycji jak "Rośliny lecznicze w Panu Tadeuszu", "Farmacja, kuchnia i ekslibrisy" oraz katalogu "Ekslibrisy farmaceutów", który prezentuje 415 prac dedykowanych przedstawicielom zawodu. Także pozycji „Święci Kosma i Damian patroni farmacji jako motyw ekslibrisu” i „Ekslibrisy historyków farmacji” wraz z aptekarzem Janem Majewskim. Wspólnie z poetą aptekarzem Walterem Pyką wydał książkę „Ekslibrisy wierszem pisane”.  Obdarzony honorowym tytułem "Pasjonat Farmacji 2003" oraz medalem Ignacego Łukasiewicza Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. W kraju i zagranicą miał ponad 100 wystaw indywidualnych i ponad 150 zbiorowych. (a)
Czytaj całość...
Nasi sąsiedzi
wtorek, 12 czerwiec 2007
Pisarze ukraińscy Program pobytu pisarzy ukraińskich Sergieja Ponomarienki i Sergieja  Sołowiowa w Lublinie w dniach 26 – 29 maja 2007 roku, w ramach sesji literacko-historycznej „Nasi Sąsiedzi”
26 maja, sobota. Przyjazd do Lublina, zwiedzanie miasta, spotkanie z Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
27 maja, niedziela. Wyjazd do Kazimierza, godz. 12, 00. Spotkanie autorskie w Kuncewiczówce, spotkanie prowadzi Wojciech Pestka.
28 maja, poniedziałek. Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, ul. M.Curie Skłodowskiej 5, godz. 9.00, sala nr 24,  spotkanie z doktorantami i naukowcami kolegium.
28 maja, poniedziałek. Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2., godz.11,20. Wykład S. Sołowiowa oraz S. Ponomarienki: Obraz młodego pokolenia we współczesnej literaturze ukraińskiej.
28 maja, poniedziałek. UMCS, Zakład Slawistyki, spotkanie z naukowcami i studentami  ukrainistyki UMCS. Spotkanie prowadzi prof. dr hab. Feliks Czyżewski, godzina 17,00, sala nr 421.
29 maja, wtorek Biblioteka Miejska Filia nr 2, Peowiaków 12, godz. 11,15. Spotkanie z młodzieżą licealną, wykład w języku rosyjskim: Obraz młodzieży we współczesnej literaturze ukraińskiej.
Czytaj całość...
Wielkie czytanie
wtorek, 12 czerwiec 2007
Wielkie Czytanie - Filia 10 3 czerwca  o godzinie 13.00 ruszyła „Lokomotywa”. Rozpoczął się Tydzień Czytania Dzieciom. Bibliotekarze zaprosili najmłodszych Lublinian na spotkania autorskie z pisarzami – Grażyną Ruszewską, Zbigniewem Dmitrocą, Ewą Czerwińską, Edytą Zarębską, Alicją Barton, na wycieczki
z Hanną Wyszkowską i Koziutkiem po mieście oraz w podziemia lubelskie. Były konkursy, zabawy, inscenizacje, a przede wszystkim dużo czytania.  W realizację programu zaangażowały się: Projekt Kultura, Biuro Marketingu Miasta, Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania PSP im. S. Wyspiańskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” – Teatr Panopticum, Teatr Żywego Planu „Tęczowy Krokodylek”, Teatr Jasny, Szkółka Jeździecka "Bonanza", Komenda Policji, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, szkoły podstawowe i przedszkola lubelskie.
Czytaj całość...
CZAS - wystawa książki artystycznej
poniedziałek, 11 czerwiec 2007
Książka artystyczna - zdjęcie 16PO RAZ PIERWSZY W LUBLINIE !

8 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki - CZAS trafił do naszego miasta. Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniach od 12 do 26 kwietnia mogliśmy oglądać wystawę prezentującą książkę artystyczną .
Wystawa miała swoją premierę w Lodzi ,pokazywana była w galeriach Krosna i Wrocławia. W Lublinie uroczyście otworzył ją prezydent Włodzimierz Wysocki. Obecna była także pomysłodawczyni festiwalu, jego główna organizatorka i kurator wystawy Alicja Słowikowska.
Ekspozycja  zawierała prace 84 twórców z 20 krajów. Były  wśród nich książki eksperymentalne, przestrzenne dzieła sztuki, unikaty, rękopisy, wydawnictwa autorskie.
Nowatorskie, artystyczne spojrzenie na książkę, ciekawe połączenia obrazu, słowa a czasem dźwięku było dla wielu odbiorców prawdziwym zaskoczeniem.
Równie dużym i miłym zaskoczeniem ,szczególnie dla organizatorów, było zainteresowanie wystawą. W czasie 11 dni wystawę odwiedziło blisko trzy tysiące osób .To prawdziwy sukces i potwierdzenie udanego pomysłu MBP. W maju, 8 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki cieszyć będzie oczy i serca mieszkańców Szczecina. Do końca roku wystawa wędrować będzie po Polsce .W roku przyszłym rozpoczyna się jej światowe wędrowanie. Pierwszym krajem prezentacji będzie Irlandia.
Renata Filipiak
Czytaj całość...
Przywitanie Księdza kardynała Paula Poparda w farze kazimierskiej.
środa, 06 czerwiec 2007

Paul Popard - Zdjęcie 3Jego Eminencjo
Wielce Szanowny Księże Kardynale


Dziękujemy Trój Jedynemu - Najwyższemu Bogu, za wielki dar obecności wśród nas,  Apostoła  przybranego purpurą męczeństwa i wierności Kościołowi.
Z wdzięcznych serc dobywa się powitalne wołanie: „Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie.”
Święta wiara katolicka podpowiada nam i wyjaśnia, kto w istocie stawia dzisiaj stopy na kazimierskim bruku. W duchu tej wiary rozważamy słowa Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela, skierowane przed wiekami do Apostołów: „ Idźcie, więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielajcie im chrztu w imię Ojca i i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni. Aż do skończenia świata”. W Twojej osobie, Księże Kardynale przybywa, Świadek, Męczennik, Apostoł, Piotr, Kościół, Jezus Chrystus.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 311 312 313 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 3121 - 3130 z 3130
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.