Za 2. tygodnie - Anna Świerbutowicz Kawalec, Kobiety - w Galerii Okna !
piątek, 22 luty 2019
image_006.jpg
Czytaj całość...
Wystawa malarstwa Mieczysława Wiśniewskiego (1929-2018)w Galerii 72
czwartek, 21 luty 2019

image_001.jpg

Wystawa malarstwa Prof. Mieczysława Wiśniewskiego prezentuje wybór prac datowanych od lat 50. minionego stulecia  do 2014 roku. Wystawa o rysie historycznym, stara się przedstawić lub jedynie zasygnalizować,  jak ewoluowało dzieło artysty na przestrzeni jego długiej – liczącej ponad sześć dekad – drogi twórczej. Dwie martwe natury (Martwa natura ze śledziami, Martwa natura z bułkami) namalowane tuż po ukończeniu studiów, są świadectwem upodobań autora skierowanych ku estetyce kubizmu. Cechuje je synteza ujęcia, dyskrecja w dozowaniu koloru, skłonność do geometryzacji formy. Ta ostatnią predyspozycja dotyczy całego oeuvre artysty. W latach sześćdziesiątych odchodzi od sztuki figuratywnej i włącza się w nurt malarstwa materii. Powstaje seria Kompozycji – utworów o znamionach antyestetycznych, nobilitujących do rangi sztuki materiały zużyte, zdefektowane, dziurawe i postrzępione, wyraziście znaczone śladami egzystencji. Sztuka materii – na co zwracają uwagę teoretycy sztuki – była odpowiedzią artystów na dramat wielkie wojny, której doświadczyli. W przypadku toruńskiego autora, skumulowane emocje odreagowane zostały w symbolach szarej codzienności: strukturach przetartych i prześwitujących worków, zgnieceniach i pofałdowaniach surowych tkanin, dostojeństwie sztywnych brezentów i skór. Obok metafory dewastacji i spustoszenia, prace te ujawniają geometryczny porządek, koloryzację tkanin, dbałość o rytm i harmonię kompozycji. Odstające brzegi tkanin rzucają cień, podczas gdy ich wypukłe szwy jaśnieją i odbijają światło.

Czytaj całość...
RYSUNEK - EDYTA KUKLEWSKA
czwartek, 21 luty 2019
image_012.jpg
Czytaj całość...
Imiennik portretowy Kobiet. Pierwsza
czwartek, 21 luty 2019
image_001.jpgNa Międzynarodowy Dzień Kobiet  (8 marca- piątek) w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie szykuje się uroczysty finisaż wystawy „Kobiety” Anny Świerbutowicz-Kawalec. Lubelska nietuzinkowa Artystka, to co nosiła w sobie twórcze napięcia postanowiła wydobyć na światło dzienne utrwalając akrylem na płótnie artystyczne wizerunki malarskie bliskich jej osób.
Ukazała nie tylko zewnętrzne podobieństwo, ale przede wszystkim cechy charakteru portretowanych Pań, które los postawił na jej drodze życia! Różne kobiety, różne pasje i wykształcenia, charyzmaty, ich doświadczenia, ba nawet w jednym przypadku wyjątkowa uroda, niezwykłe oczy i tryskający zdrój kobiecości sprawiły, że ze swojego skarbca pamięci wydobyła na płótna i je utrwaliła w swoim stylu malarskim. Tak więc powstał  namalowany ad hoc „Imiennik portretowy Kobiet” zjawiskowej malarki Anny Świerbutowicz – Kawalec.
Na zdjęciu: Dariusz Jóźwik i Anna Świerbutowicz-Kawalec w tle wystawa "KOBIETY"
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
"DZIEJE JÓZEFA ZAKRZEWSKIEGO" i JÓZEFA ŁOBODOWSKIEGO
czwartek, 21 luty 2019
image_001.jpg
Czytaj całość...
Mieczysław Wiśniewski (1929-2018)
środa, 20 luty 2019
image_001.jpg

Szanowni Państwo,
Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, przygotowała wystawę prac Prof. Mieczysława Wiśniewskiego (1929-2018)  – wybitnego artysty, przez całe swoje życie związanego ze środowiskiem toruńskim. Postać zmarłego w minionym roku twórcy jest nam wyjątkowo bliska – jego dokonania pokazywaliśmy już na wystawach indywidualnych dwukrotnie (1981, 1990).
Czytaj całość...
Lublinianki czyli Kobiety w oknach!
wtorek, 19 luty 2019
image_006.jpgMiędzynarodowy Dzień Kobiet i finisaż wymownej wystawy Kobiety, prawie tuż, tuż a jednak trzeba poczekać na uroczysty finisaż za trzy tygodnie. W Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie  mieliśmy wczoraj popołudniu narodziny kolejnej wystawy „Kobiety”, którą można już oglądać i napawać się jej majestatem! Rozkosz dla oczu. Zjawiskowa malarka Anna Świerbutowicz Kawalec wraz z mężem Michałem Kawalcem - grafikiem przywiozła swoje prace. Akcja rozwieszania niezwykłych prac trwała dwie i pół godziny.
Byłem tym szczęściarzem, który to dokumentował.
Gospodarzem plastycznym z galerii jest Urszula Kozak. Wszystko przemyślane jak gra w szachy, każdy obraz w stosownym miejscu został zawieszony według zamysłu malarki. Co warto wiedzieć i zapamiętać o naszej bohaterce od pędzla i akrylu?
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
W Filii nr 28 MBP pokłosie konkursu fotograficznego z DDK Bronowice
poniedziałek, 18 luty 2019
image_003.jpgDzielnicowy Dom Kultury po raz XI. zorganizował Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny. Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii. Obecnie wystawę można oglądać w Filii nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy. ulicy Nadbystrzyckiej 85 - nagrodzone race. To wynik wyobraźni młodych fotografików, którzy się inspirowali klasyką z historii sztuki m.in. Frida Kahlo , Wiliam Clarke Wonter , Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Zdzisław  Beksiński.
Warto zobaczyć tę niezwykłą pełną humoru wystawę!
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
ZA NIM
poniedziałek, 18 luty 2019
image_003.jpgTreścią publikacji są świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych dotyczące powołania. Obejmują zasadniczo okres od momentu, gdy zaczęło się ono rodzić, aż do czasu, gdy ukształtowała się decyzja o wstąpieniu do seminarium czy do zgromadzenia zakonnego. Książka zawiera trzydzieści tekstów podzielonych na dwie części.
Pierwsza obejmuje świadectwa kapłanów, druga – świadectwa sióstr zakonnych. Wśród osób duchownych są zarówno księża diecezjalni, jak i ojcowie ze zgromadzeń zakonnych. Autorzy i Autorki należą do różnych diecezji i wspólnot życia konsekrowanego.
Czytaj całość...
Za NIM
piątek, 15 luty 2019
image_002.jpg
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 2877
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.